Eva Kopečková z Vranovic prodělala mozkovou obrnu, která jí způsobila těžké fyzické i mentální postižení. Malá bojovnice se však nevzdává. I díky padesáti tisícům korun, které jí věnovala obec díky projektu Podaná ruka, udělala zase krok kupředu.
Ke zlepšení stability a držení těla jí pomohla speciální rehabilitační léčba: klimtherapy. „Jednalo se o intenzivní lázeňskou rehabilitační kúru, během které Evička posílila pomocí speciálních procedur ochablé svalstvo. Taková léčba je nejlepší, právě proto, že je velmi intenzivní. Když si chce sednout, zapojuje krční svalstvo a zvedá hlavu, nohy drží při chůzi už blíže u sebe, posílila také hrudník. Jedná se o pokroky, které normální zdravý člověk považuje za samozřejmé a formují se u něj při přirozeném vývoji. Evička se však tyto zdánlivě běžné věci musí učit. Její organismus je velmi náchylný, oslabí ji každá nemoc, stačí běžná chřipka a vracíme se zase zpět," vyprávěla matka Dana Kopečková.
Eva nemůže žít jako běžné děti, její stav vyžaduje speciální rehabilitační pomůcky na cvičení. Nosí například i speciální obuv šitou přímo na míru, onemocnění jí neumožňuje navštěvovat ani běžnou školku a školu, proto jí rodiče vozí do speciální školy do Brna. Nemoc má za následek značně opožděný vývoj oproti vrstevníkům. Na každém kroku dělá Evě mimo rodičů doprovod i její věrná společnice žirafka Ája, což bylo také její první vyslovené slovo.
Terapie, kterou dívka podstoupila, pomáhá handicapovaným dětem v obnovení pohybových návyků a posílení svalů a vede ke zlepšení soběstačnosti. „Dětská mozková obrna je charakterizovaná poruchou kontroly hybnosti, ale bohužel často i poruchou jiných funkcí. Zásadní pro léčbu je rehabilitace. Je mnoho metod, ale vždy musí být léčba komplexní a individuálně určena pro každého pacienta," uvedla zastupitelka Iva Rapcová, jež s vranovickým starostou Janem Helikarem stála u zrodu projektu „Sociální obec", jehož je Podaná ruka součástí.
A pokračovala. „Rodič si této poruchy všimne teprve tehdy, když je pohybový vývoj opožděn. Velmi často to bývá po prvním půlroce života dítěte. Nemoc jako taková, se nedá vyléčit. Dá se však pomoci rehabilitační léčby dosáhnout zlepšení podmínek života dítěte. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší má dítě šanci překonat vývojové poruchy," dodala žena.
PETRA KLABUSAYOVÁ
LUKÁŠ IVÁNEK