„Přilákalo je slavnostní otevření vůbec nejvýše položené rozhledny na Břeclavsku, která svým vzhledem připomíná přesýpací hodiny. Vyhlídkový ochoz leží ve výšce tři sta devadesát metrů nad mořem.

„Nedánov je se tři sta šedesáti osmi metry třetí nejvyšší kopec v okrese. Vyšší je jen Pálava a protější Přední kout,“ vypočítával starosta Boleradic Jan Koráb.

Ten přiznal, že Boleradičtí chtěli co nejvyšší rozhlednu, protože ostatní vyhlídková místa v okolí už mají svá nej. „Bořetická rozhledna byla první, velkopavlovická je velice hezká po architektonické stránce. My máme zase tu nejvyšší. Je ale také hezká a technicky docela složitá,“ s potěšením sledoval šestadvacetimetrový kolos ze dřeva a kovu.

Nová rozhledna, která dostala do vínku i vlastní turistickou známku, leží v sousedství bývalého průzkumného vrtu hlubokého pět a půl kilometru. Bude celoročně volně přístupná a patří k ní také odpočívadlo pro turisty a informační systém. Biskup Vojtěch Cikrle vyhlídkové stavbě požehnal už v závěru června, kdy se sem přijel podívat.

Shora je při příznivém počasí vidět hodně daleko. „Na jedné straně je jako na dlani Brno, na druhé straně Chřiby, Karpaty, Strážovské vrchy. A samozřejmě Pálava. Když je hezky, máme výhled až do Rakouska. Podle naší kroniky má být údajně vidět až do Vídně. Já jsem tam ještě nedohlédl, ale i podle mapy je to teoreticky možné,“ uvedl starosta.

V lese nedaleko současné rozhledny totiž stála dříve vojenská pozorovatelna. „Někdy po roce 1945, když už byla v horším technickém stavu, ji ale zbourali. Nevíme ani, jak byla vysoká ani jak vypadala, protože se asi nedochovala žádná fotografie. A od té doby se spousta lidí zabývala myšlenkou vybudovat tady rozhlednu,“ vracel se Koráb zpátky.

„Zvažovali jsme tuto lokalitu a pak i protější kopec Přední kout. Nakonec jsme si nechali v roce 2006 vypracovat od architekta Olšiny projekt pro Nedánov a pak už zbývala jen maličkost – sehnat na stavbu rozhledny peníze,“ usmíval se Koráb.

S třímilionovou rozhlednou městysu významně pomohla Evropská unie, která zaplatí dva a čtvrt milionu korun. Třemi sty tisíci přispěl boleradický Techsport, jenž vložil na konto založené na stavbu vůbec první peníze. Zbytek zůstal na obecní pokladně.