„Když si jdu pro balíček, otevřu si v mobilu aplikaci, spáruji jej s boxem přes bluetooth, a box se mi sám otevře. Nemusím nic zadávat ručně. U nás už s tím umějí i starší obyvatelé, kterým pomohla třeba vnoučata,“ řekla na místě Gajdová Deníku Rovnost.

Počet zařízení, k jehož obsluze již není potřeba žádného pracovníka, na jihu Moravy stoupá. V obcích i městech je instalují soukromé společnosti, nově na ně vsadí také Česká pošta. Kupříkladu na Břeclavsku přibyla technika jen za poslední dva měsíce hned v několika obcích. V Nikolčicích, Němčičkách, nebo třeba v Milovicích.

Víno a vinná réva, ilustrační foto
Sevar, Blauburger: vinaři na jihu Moravy dávají šanci netypickým odrůdám

„Zájem vzešel ze strany obyvatel. Pošta u nás má otevřeno jen v určitou dobu, a s doručováním a odesíláním zásilek tak bývá problém,“ zdůvodnil němčičský starosta Zbyněk Slezák.

To v Nikolčicích se s nabídkou na tamní radnici obrátil provozovatel boxu. Reakce? Souhlasná. „Box nepotřebuje žádný přívod elektřiny, funguje na solární panel. K vyzvednutí zásilky je potřeba jen mobilní telefon se staženou aplikací. Lidé jsou spokojení,“ nechal se slyšet tamní starosta Karel Rainet.

KDE A JAK FUNGUJÍ BEZKONTAKTNÍ Z-BOXY?
- V Jihomoravském kraji aktuálně funguje 130
- Největší zájem je o ně v okolí Brna a Znojma.
- Na Břeclavsku jsou kupříkladu v těchto obcích: Nikolčice, Němčičky, Vrbice, Morkůvky, Křepice, Uherčice, Velké Hostěrádky, Bulhary, Sedlec.
- Na Znojemsku: Loděnice, Vémyslice, Troskotovice, Šatov, Citonice, Milíčovice, Kravsko, Olbramkostel, Pavlice, Nové Syrovice.
- Brněnsko: Moravské Bránice, Silůvky, Radostice, Popůvky, Omice, Pravlov, Jezeřany-Maršovice, Kanice.
- Blanensko: Senetářov, Žďár, Šebrov.
- Vyškovsko: Velešovice, Hvěždlice, Moravské Málkovice.

Úřad v Milovicích zase čas od času fungoval jako místo poslední záchrany. Objednané zásilky končily tam, protože lidé nebývali v době dopravcem ohlášeného doručení doma. „Zavolali proto na úřad s tím, zda by si nemohli nechat zásilku doručit k nám. Pochopitelně, že jsme je neodmítli,“ uvedla starostka obce Veronika Blanářová. Podobné zkušenosti mají i jinde.

Obyvatelé vsí, kde zpravidla boxy přibývají, oceňují především jednoduchost, rychlost a čtyřiadvacetihodinový neomezený provoz.

Milion balíků

Poptávka roste. Například bezkontaktní zařízení provozované společností Zásilkovna za rok vydala přibližně milion balíků. „Zájem je velký, a to jak ze strany jednotlivců, tak rovněž od měst a obcí, developerů nebo obchodních řetězců. V současné době jsme spíše v situaci, kdy poptávka překračuje naše možnosti,“ sdělil mluvčí Zásilkovny Kamil Chalupa. Za rok se podle něj společnosti podařilo domluvit umístění boxu s více než padesáti procenty obcí o velikosti do patnácti set obyvatel.

Rozmach umocnila koronavirová pandemie. Reagovat na poptávku se rozhodla i Česká pošta. Služba bude dostupná jak na sto dvaceti místech České pošty, tak i na sto čtyřiačtyřiceti nádražích v zemi. První kusy se objeví ještě v listopadu.

Kaplička svaté Terezie v Kosticích.
Malérečky ozdobily kapličku svaté Terezie v Kosticích, podívejte se

„Správa železnic a Česká pošta uzavřely smlouvu s firmou Conteg group na instalaci a zajištění bezobslužného výdeje zásilek. Lidé si tak nově budou moci vyzvedávat své balíky v automatizovaných boxech a nebudou vázáni na konkrétního pracovníka, který jim zásilku vydá,“ informoval Deník Rovnost mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Jak poznamenal, za pandemie a lockdownů byly doručovací společnosti často jediné, přes koho se dalo získat potřebné zboží. „S tímto trendem bude růst poptávka po dalších možnostech převzetí balíků. Výdejní boxy svým umístěním, provozem čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu a bezobslužností budou hrát stále větší roli. Budoucnost je ve sdílení, aby vedle sebe nemuselo být více boxů, každý od jiné firmy. Sdílení kapacit je cestou, která má budoucnost,“ je přesvědčený mluvčí.