Redakční rada vyřadila a i nadále bude vyřazovat všechny příspěvky, které nejsou ani zábavné, ani věcné, jsou arogantní, samolibé, ješitné a urážlivé a nejsou v nich uvedena žádná podložená fakta. Tak zní začátek sdělení v posledním vydání Bořetických listů, které se objevily v tamních domácnostech a také na internetových stránkách obce.

Hned v zápětí se čtenáři dozvědí, že se to týká převážně článků od bývalých představitelů obce. Pokračuje tím tak spor mezi současným a bývalým starostou Bořetic. „Opět přišly dva příspěvky, které jsme neotiskli. Sdělení jsme vydali proto, že jsme chtěli dát jasně najevo, že nebudeme z Bořetických listů dělat bulvár. Zpravodaj slouží k tomu, abychom občany informovali. Problém je, že bývalý starosta napíše třeba článek, který začíná slovy: Stydím se za našeho starostu,“ vysvětlil důvod sdělení redakční rady ve zpravodaji starosta Bořetic Václav Surman, který tak zároveň přiznal, že se skutečně jedná o bývalého starostu Bořetic Václava Petráska. V textu totiž žádné jméno není.

Jak dodal, Petráskovy články jsou jednak pomlouvačné a někdy i vulgární a jsou v nich také nepravdivé údaje bez opory v odbornících. Bývalý starosta Petrásek se však brání. „Podle mého je to docela obyčejná cenzura. Všechny články mám podložené, jinak bych je neposílal. A ty, které napíšou oni o mně, jsou také urážlivé. Mohl jsem hned podat trestní oznámení. Co si o tom myslí lidé, se ukáže ve volbách,“ řekl bývalý starosta Václav Petrásek, podle kterého už starosta Surman své křeslo neobhájí.

„Všechny články, které mi v Bořetických listech neotiskli, což je podle mého porušení tiskového zákona, chci vydávat ve svém zpravodaji,“ reagoval Petrásek s tím, že už kdysi v obci podobný list vycházel. A to v době, kdy byl starostou. Podle svých slov tehdejší odpůrci vedení obce vůbec nešetřili a on sám to prý dokonce odnesl na zdraví. „Teď se naopak současnému vedení nelíbí, že někdo kritizuje jejich práci,“ zamyslel se.

Proč se redakční rada rozhodla jít až do krajností a otiskla takové sdělení, vysvětluje Surman tak, že se s Petráskem domluvit zkrátka nedá. „V den, kdy prohrál volby, urazil ihned všechny lidi v sále. A řekl nám, že nám to pěkně osladí. A dělá to pořád. Některé dopisy jsem nakopíroval a rozdal lidem. Ti nad tím jen kroutí hlavou. Těm starším, kteří mu i dřív fandili, už se to taky nelíbí,“ sdělil Surman, který je přesvědčený, že má podporu u tamních obyvatel.

Přestože se Břeclavský deník snažil oslovit několik obyvatel Bořetic, až na jednoho se nikdo k neustálým sporům starosty a jeho předchůdce vyjadřovat nechtěl. „Já už to ani nečtu a nezajímám se o to. Místo toho, aby spojili svoje síly a dělali pořádné věci, tak jeden druhému hážou klacky pod nohy. Takové zbytečné spory už mě unavují. A myslím si, že nejen mě. Pracuji na čerpací stanici a potkávám se tam s mnohými Bořečany. Hodně to rozebírají a taky se jim to moc nelíbí,“ byl přesvědčený o nesmyslnosti neustálých pří obou mužů kapelník dechové hudby Horenka Libor Sadílek z Bořetic.

Že by se v Bořetických listech už nikdy žádný článek od Petráska neobjevil, starosta Surman vyvrací. „Pokud napíše věcné články, tak je klidně otiskneme. Jediný jeho záměr je mě, ale i ostatní pomlouvat. Když třeba shrnu diskuse kolem odvodnění Kraví hory, tak byly čtyři veřejná jednání s odborníky, na nichž se celá problematika rozebírala. A on vzápětí napíše, že se až z televize dozvěděl, že tam chceme dělat kanalizaci. Přitom jsme o tom mluvili a on u toho byl,“ nechápavě kroutil hlavou starosta.

ELIŠKA WINDOVÁ
IVA VALENTOVÁ