Učitelé se už nyní připravují na práci s digitálními pomůckami. „Myslím, že nastal správný čas. Mimo jiné máme zastaralé sociální zařízení a na jejich opravu se velmi těšíme. Upravené budou také třídy, podlahy a podobně," uvedla ředitelka základní i mateřské školy Ivana Machačová.

Obecní pokladně s pokrytím nákladů vydatně pomůže evropská dotace. Ta činí devadesát procent, zbytek Bořetičtí zaplatí ze svého. „Projekt je rozdělený na stavební část a pořízení vybavení. Na dvoře základní školy vznikne hřiště s osvětlením a plotem. Místo bude přístupné také veřejnosti, která ho ve volných chvílích může využívat," sdělil starosta Bořetic Václav Surman.

Podle něj se škola stane jednou z nejlépe vybavených „základek" na jihu Moravy. „Bude mít tři speciálně upravené učebny. Jednu jazykovou, druhou hudební včetně nástrojů a třetí bude výtvarná. Zároveň všude vyměníme nábytek, snížíme stropy, vyměníme podlahy a nové budou také omítky či vodovodní a elektrické rozvody," vyjmenoval Surman.

Dělníci se do práce pustí o letních prázdninách. Po jejich skončení na žáky čekají interaktivní tabule či stůl s dotykovým displejem. V mateřské škole se nejmenší mohou těšit na lezeckou stěnu za sto tisíc korun.

V roce 2008 Bořetičtí školu zateplili, k výraznější modernizaci však dojde přibližně po patnácti letech. „Už teď se na práci s novými pomůckami připravujeme, někteří učitelé už byli na školení ve Znojmě," poznamenala ředitelka Machačová.

V budoucnu by do výuky ráda zavedla tablety. Pracují s nimi například gymnazisté v Hustopečích. Společně se sponzory a rodiči tam pořídili deset kusů, jež jsou k využití v matematice, biologii, chemii nebo angličtině. „Několik tabletů bychom chtěli pořídit už v příštím roce," podotkla ředitelka z Bořetic.

Zavádění digitalizace do škol je trend, který je stále patrnější. Jihomoravský radní pro školství Jiří Janda to vítá. „Jsou to ale jen pomůcky a doplněk, žádný všelék. Je důležité, jak s tím budou učitelé a studenti pracovat. Internet dnes nabízí obrovské množství informací," oznámil před časem Janda.

Termín pro nástup dělníků do bořetické školy je dosud s otazníkem. Záleží na výsledku výběrového řízení. V ideálním případě by se práce neměly výuky vůbec dotknout.