Rozbité chodníky, místo silnice tankodrom, bídný železniční přejezd nebo zanedbaná autobusová zastávka. I to je pohled na současné Bořetice. Obec, která se před čtyřmi lety těšila ze zisku republikového titulu Vesnice roku.

„Co můžeme v Bořeticích vidět? No není toho věru málo! Například sprejery nádherně vyzdobenou rozhlednu, nedodělané obytné zóny s parkujícími autobusy, rozpadlé zastávky autobusů, kostky a nedodělané chodníky, šílenou příjezdovou silnici a ještě mnoho nevšedního,“ píše mimo jiné jeden z obyvatel, který chtěl kvůli obavám z možné odvety raději zůstat v anonymitě. Jeho jméno ale máme v redakci k dispozici.

„Vždycky jsou nějaké problémy. Co naděláte se sprejery? A chodníky nebyly opravované třicet let, nelze je tedy obnovit ze dne na den, nemáme kouzelný proutek. Peněz a lásky je stále málo,“ namítl s úsměvem bořetický starosta Václav Surman.

Podle něj obec chodníky opravuje, ale postupně. „Loni jsme zrekonstruovali více než dvě stě metrů chodníků, letos už tři sta. A budeme pokračovat dále. Každý rok máme pro tyto účely vyčleněných zhruba šest set tisíc korun,“ argumentoval. Jak dodal, v příštím roce má vedení obce v plánu chodníky u hlavní silnice, která se rovněž dočká obnovy.

Bořetickému kritikovi se ovšem nelíbí ani více než milionová investice do šaten a ubytování tělovýchovné jednoty Sokol. Nechápe, proč naproti tomu například na program Krajem André myslí letos bořetické vedení pouhými pěti tisícikorunami.

„Uf, už jsem měl strach, aby se měli chlapci kde osprchovat po těch výkonech, které naši obec tak zviditelňují. Říkám si, že máme obrovské štěstí, že máme starostu a zastupitelstvo, které tak skvěle hospodaří s naším rozpočtem,“ uvádí v nadsázce nespokojený muž.

Podle bývalého starosty Václava Petráska ale jeho nástupci podporují bořetický fotbal naopak nedostatečně. „Do fotbalu se teď dává málo peněz. Vykopali kraj, navrhoval jsem dvě stě tisíc korun, a nic. To do kostela se nacpalo víc,“ srovnával kravihorský prezident.

„Obec přispívá na fotbal zhruba sto padesáti tisíci korunami ročně. Máme dost přísná pravidla. Každý spolek, který může doložit činnost s mládeží, ale podporujeme víc než ty, které to vykázat nemohou,“ přiblížil Surman princip existující podpory.

„Občané, kteří píšou kritické dopisy do novin, by raději měli chodit na zastupitelstva. A své připomínky říct přímo tam,“ vyzval dále starosta nespokojené obyvatele.

Jeho předchůdce spíše mrzí to, že se dnešní vedení obce příliš nehlásí k odkazu jeho éry. „Nikde není žádná zmínka, že jsme byli Vesnicí roku. A naopak se dělají všechny věci proti zásadám, kterých bychom se měli držet,“ vyjádřil svůj názor Petrásek.

„Například jsme půl ulice chodníků udělali podle návrhu architekta, ovšem druhá polovina je teď úplně jiná. Silnice byla celá navržená z kostek, které jsme chtěli zachovat, polovina se ale nyní vyřešila asfaltem, protože je to prý levnější. Místo toho, aby se fasáda nejstarší budovy v obci vrátila do původního stavu, natáhla se tam omítka, která připomíná starý břizolit. A takových věcí je celá řada,“ uzavřel výčet konkrétních výtek.