Sympatický pár zde už třetím rokem baví svoje sousedy vlastnoručně zhotovenou výzdobou vážící se ke stále oblíbenější oslavě Halloweeenu. „Mám ráda, když se něco děje. A s manželem jsme oba trošku blázni, v tom se doplňujeme. Alespoň jednou za rok musíme udělat nějakou legraci. A myslím, že zrovna Halloween je krásnou příležitostí. Ve světě se teď děje spousta zlých věcí. Člověk by si měl vždy najít něco, čemu se může zasmát. I když je to třeba trošku strašidelné,“ usmívá se pětatřicetiletá Marie Zemánková.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Všechny postavičky a výzdobu si vyrábí sama jen s pomocí manžela. „Nikdy se do toho neponořím úplně, pokaždé něco přidělám, pak si jdu za jinou prací a vrátím se k tomu. Konstrukce dýňáka a pavouka už mám z loňska. Čarodějnice a bílá paní jsou letos nové. Schovávám si i pavučiny a světýlka. Výzdobu okolo domu se snažím obměňovat, aby to nebylo pořád totéž. Ale samozřejmě, že si děti už pamatují, které postavičky jsme tady měli loni, a které ne,“ říká žena z Bořetic.

Nejvíce se výzdoba líbí právě těm nejmenším. „Zrovna před chvílí jsem tady měla školčátka. Většinou se nebojí. A pokud ano, pak jim říkám, že jsou to strašidla hodná, ze kterých mít obavu nemusejí. Jdeme k nim spolu a oni se hned zklidní,“ vypráví Zemánková.

Smrk z rakvické Dolní ulice, který zasadila před více jak čtyřmi desítkami let Věra Rozsypalová, letos o adventu zkrášlí brněnský Zelný trh.
Rakvice přijdou o strom starý přes čtyřicet let, o adventu ozdobí Zelný trh

Její halloweenské postavy jsou zpravidla vyrobené z odpadních materiálů. Tedy z toho, co mají Zemánkovi doma, a co už jinak nevyužijí. „Nakupuji co nejméně. Konstrukce jsou ze dřeva, spojené většinou závitovými šrouby. Využívám taky bublinkové folie, které mi přijdou v krabicích. To kvůli plasticitě. Postavy jimi omotávám. Tvoří tedy vlastně obal. Například na bílou paní jsem použila tyl ze svatby, který by se jinak vyhodil, protože byl potrhaný. Konstrukce pavouka je zase z pletiva a uvnitř jsou PET lahve ve svázaných pytlích. Opět jde o odpadní materiál,“ přibližuje šikovná mladá žena.

Hlava jejího oblíbeného fešáka dýňáka je zase z podložky na cvičení. „Byla to pěna, se kterou se vůbec nejlépe pracovalo. Dala se tvarovat, krájet i dobře slepovat. Letos se na mě ale dýňák asi zlobí, zlomila jsem mu totiž kloub,“ směje se Zemánková.

Naprosto reálně pak vypadají nohy opilé čarodějnice. „Ty jsou tvořené tyčkami a vyplněné vatelínem, jímž se vycpávají plyšáci. Už jí na ně pak stačilo jen nasadit botky. No a na plášť jsem použila netkanou černou textilii. To je ostatně nejlevnější černý materiál, který jde sehnat. Na tvoření a lepení je výborný,“ radí žena z Bořetic, která se věnuje také malbě, kresbě, vyšívání nebo háčkování.

Halloweenskou instalaci připravovali v sobotu. Přenesení postav, nazdobení, pověšení světel, jejich zapojení a vyzkoušení jim zabralo několik hodin. Jak se manželům Zemánkovým podařila, mohou lidé obdivovat až do soboty 4. listopadu. Jejich dům stojí přímo naproti místnímu pekařství.

Zdroj: Deník/IVa Haghofer

„Kdokoli je trošku šikovný a nápaditý, něco podobného hravě zvládne. I já se nechávám inspirovat, hlavně v Americe, tam si lidé Halloween opravdu dokážou užít. Výzdobu mají často originální a krásnou. Jediné, co u nás před domem lidé neuvidí, jsou děsivé postavy nebo mrtvoly. Mám takovou nepsanou smlouvu s mámou, že nic podobného jí před dům nepostavím. Snažím se držet pohádkových postav. Tedy bubáků, ale hodných,“ přibližuje Zemánková.

V pátek se před jejím domem už tradičně zastaví lampionový průvod. Minulou neděli zase Zemánkovi uvařili několik litrů svařáku, napekli stylové halloweenské dobroty a před domem se potkali se sousedy. „Je to taková naše milá komunitní akce, kde potkáme i lidi, které třeba celý rok nevidíme,“ vyzdvihuje setkání žena z Bořetic.

Program na příští ročník Slavností Břeclav už je téměř hotový.
Mejdan u zámku zná hlavní taháky. Slavnosti Břeclav rozjede Divokej Bill i Doga

Zda podobnou instalaci s manželem připraví i na Vánoce, zatím jasné není. „Mně se líbí louskáček, ale velký. Tak uvidím, jestli nějakého vyrobím. To víte, vyrábělo by se snadno, ale kam všechny ty postavičky pak uložit?“ zlobí se sama na sebe naoko Zemánková.

NEPŘEHLÉDNĚTE: U nového Kauflandu v Hustopečích vznikne autobusová zastávka

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková