„Vodovod, který je na Kraví hoře, nemá kolaudaci. Jsme na něm však závislí, protože pokud na kanalizaci získáme dotaci a vodovod nebude mít provozovatele, tak ji budeme muset vrátit,“ přiblížil nové těžkosti bořetický starosta Václav Surman. Podle něj by obci mohla hrozit i pokuta. Proto už začal jednat se společností Vodovody a kanalizace Břeclav.

Prezident Svobodné republiky Kraví hora Václav Petrásek to však vidí jinak. „Vodovod nikdo nezlegalizuje. Když jsme jej v devadesátých letech dělali, tak nám lidé z Vodovodů a kanalizací v Břeclavi řekli, že jej nikdy nepřevezmou. Postavil ho a obhospodařoval jej Dobrovolný svaz vinařů. Starosta prohrál svodný příkop, tak teď si hledá zástupný problém,“ řekl svůj názor.

Surman už opravdu ustoupil od původního návrhu vyhloubení dvou svodných kanálů nad Kraví horou, které by měly vodu zadržet.
„Už na nich netrvám. Když pan Petrásek rozpoutal kampaň proti protipovodňovému příkopu, tak našel pár jedinců, kteří také nesouhlasili. Proto teď počítáme se svodným příkopem jen mezi horními a dolními Kravími horami,“ připustil prohru.

Petrásek i další vinaři trvají hlavně na kanalizaci. „Starosta lže a vydírá vinaře. O kanalizaci vůbec nemluví, a dokonce na poslední vládě řekl, že se nejprve udělá silnice, a až budou peníze, tak i kanalizace. Ale pak už ji nikdo podle mého neudělá,“ domnívá se Petrásek, který zopakoval, že je rozhodně proti příkopu za horními sklepy. Ty by prý mohly dnes ještě suché sklepy ohrozit.

„Jak teď tála voda, tak po silnici se sunulo velké množství vody. A některé sklepy opět začaly vlhnout. Ale oprava silnice nepomůže, potřebujeme kanalizaci. Odevzdal jsem i petici s podpisy asi třiceti vinařů ze spodního i horního řádku, aby se urychleně udělalo dvě stě padesát metrů kanalizace, do které by se svedla voda ze střech. Ta nás ohrožuje,“ vyslovil se jednoznačně.

Vedení obce ovšem nyní skutečně uvažuje v první řadě o opravě silnice. Mohla by prý alespoň zčásti pomoci. „Na zasedání rady a v dubnu i zastupitelstva chci předložit návrh na opravu kravihorské silnice v horním řádku. Alespoň tři sta metrů by mělo projít úpravou tepelnou technologií. Přijde nás to asi na čtyři sta tisíc korun. Cestou pak nebude prosakovat voda, je to ale zatím jen nejnutnější oprava,“ popsal Surman.

„Skoro všichni jsou pro to, aby se něco udělalo. Je pravda, že i silnice je ve velmi špatném stavu. Starosta nám ale také řekl, že se dají sehnat dotace i bez svodného příkopu,“ volá po řešení také vinař Stanislav Novák, který má se svým společníkem vinařství právě na Kraví hoře.