A to dokonce v takové míře, že se rozhodli připravit vyhlášku upravující ukládání tohoto druhu odpadů.

„Všechno začalo tím, když jsme se s Českými drahami domluvili, že podél kolejí, kde neustále stála voda, navezeme odpad zbylý z opravování chodníků. Nám to v tu chvíli pomohlo a jim také. Jenže lidé si to zřejmě vyložili po svém a začali ke kolejím vyvážet, co je napadlo,“ popsal bořetický starosta Václav Surman.

Ten zároveň nepřímo přiznal, že s ukládáním tohoto druhu odpadu tamní skutečně problémy mají. „Žádnou přirozenou skládku na suť, hlínu, křidlici a podobné v obci nemáme. I proto máme v plánu vystavět sběrný dvůr, kam by obyvatelé tento nepořádek mohli vyvážet,“ řekl starosta.

Nadrcený materiál, který by tam lidé navezli, by totiž tamní mohli ještě vhodně využít. „Je to ideální na zpevnění třeba polních cest nebo nově vznikajících cyklostezek. Už jednou se nám to osvědčilo. Tehdy jsme potřebovali suť právě ke zpevnění cyklostezky. Jeden z obyvatelů, který právě boural starý dům, se výzvy chytil. Nakonec nám tím zpevnil asi půlkilometrovou trasu,“ pochvaloval si Surman.

Lidem, které obec při takovém jednání přistihne, přitom hrozí pokuta. „Pokud tyto provinilce chytíme, můžou zaplatit dva až pět tisíc korun,“ poznamenal starosta.