Většinou to řeší lidé, kteří bydlí v panelácích. Zemře jim domácí mazlíček a neví, kam s ním. Chybí jim zahrada či vhodný pozemek. A tak například pes, s nímž strávili i patnáct let, skončí v kafilerii. V Bořeticích to bude jinak. Vedení obce se rozhodlo obnovit hřbitov pro zvířata. Takzvaná rasovna tam byla už od osmnáctého století.

„Místo připravujeme tři nebo čtyři roky. Říkáme tomu Rasovna, i když se tam zvířata nepohřbívají už od druhé světové války. Pozemek nebyl nijak zúrodněný, zůstal zarostlý plevelem. Postupně jsme ho tak začali čistit," říkal starosta Bořetic Václav Surman.

Hřbitov je už více méně připravený, první uhynulé zvíře se v něm ale objeví až v září. Zastupitelé se do té doby domluví na podmínkách, za jakých bude vše fungovat. Bořetice se podle všeho stanou jediným místem v okrese, kde bude oficiální rasovna.

„O žádném jiném nevím. Nejblíže je pak asi krematorium v Modřicích," poznamenal hustopečský veterinář Michal Vítek.

Bořetičtí povedou evidenci, kde je jaké zvíře zakopané. Rozhodnutí je jasné. Chtějí zamezit tomu, aby někdo vykopal třeba teprve nedávno pohřbené zvíře. Lidé za umístění mazlíčka zaplatí roční poplatek. „Kapacita bude dostatečná. Troufám si tvrdit, že rozloha je patnáct až dvacet arů, na nichž by mohlo být až padesát hrobů," uvedl Surman.

Bořetičtí nyní čekají na povolení z krajské veterinární správy. Od dřevosochaře Josefa Indry z Velkých Bílovic si už ale nechali vytvořit pietní sochu, jež upomíná na jednotlivé části zvířecích těl.

Pohřbila na zahradě

Jaké jsou vlastně možnosti při uhynutí domácího mazlíčka? Zakopat zvíře na vlastním pozemku, odvést jej do krematoria v Brně nebo ho ponechat u veterinářů, odkud zamíří do kafilerie. „Tuto možnost lidé využívají asi nejvíce. Naproti tomu krematorium v Brně přibližně jen dva za rok. Samozřejmě i náklady jsou rozdílné," zmínil veterinář.

Před časem stála před stejným rozhodnutím například Břeclavanka Marie Sokolová. Ve srovnání s lidmi žijícími v panelácích a bytech měla výhodu. Vhodný pozemek. „Není to dlouho, co mi stářím umřel pes. Chvíli jsem přemýšlela, jestli budu schopná ho vůbec pohřbít sama. Pak jsem se rozhodla, že ho chci mít dál poblíž sebe a pohřbila jsem ho u nás doma na dvoře," sdělila žena.