Starosta obce Václav Surman proto předložil zastupitelům na zvážení, jestli stávající kanalizaci opravit, nebo raději vybudovat novou. „Požádal jsem je o jejich podněty k řešení špatného stavu kanalizace. Oprava stávající sítě by obec vyšla zhruba na šest set tisíc korun,“ uvedl Surman s tím, že druhou variantou je pustit se do budování nové kanalizace. Které z těchto řešení bude lepší, o tom by měli zastupitelé rozhodnout na svém zářijovém zasedání.

Obec rovněž přemýšlí o vybudování čističky odpadních vod. V Bořeticích sice nežije přes dva tisíce obyvatel, jak vyžaduje zákonná norma, ale existuje zde lehký průmysl a i díky rekreační zóně Kraví hora se Bořetičtí blíží požadovanému limitu.

„Počítáme s tím, že projekt čističky i kanalizace bychom uhradili za pomoci krajských fondů. V případě kanalizace by nám mohli pomoci dotace z Evropské unie,“ doufá bořetický starosta.

O špatném stavu kanalizace a potřebě čistírny odpadních vod jednala radnice už dříve s ředitelem Vodovodů a kanalizací Břeclav Janem Cabalem. Bez výsledku.

„Vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod je plně záležitostí obce. S naší účastí nijak nepočítáme. Pokud by se na nás zastupitelstvo obrátilo, mohli bychom jim nabídnout pomoc metodickou nebo nějak poradit,“ sdělil náměstek břeclavských Vodovodů a kanalizací Kamil Kasala.

Zatímco vodovodní řad už radnice předala pod správu Vodovodů a kanalizací Břeclav, kanalizaci ještě ne. Podle starosty spočívá problém právě v tom, že kanalizace je ve špatném stavu a bez čističky ji pod svou správu nepřevezme dnes nikdo.

Vladimír Varga