„Problémy s obtěžujícími psy pociťují třeba mladé maminky s dětmi,“ řekl bořetický starosta Václav Surman. Psí útulek v Bulharech není podle jeho slov schopen v případě potřeby okamžitě zareagovat. K odchytu psů proto Bořetičtí vyčlení jednoho pracovníka, kterého čeká nezbytné proškolení.

„Psy budeme u nás držet po dobu jednoho či dvou dnů. Když se o něj přihlásí majitel, bude muset zaplatit poplatek za krmení a pobyt. Pokud nebude nikomu chybět, poputuje do útulku,“ nastínil Surman možný způsob fungování dočasného domova pro psy.

V bořetických ulicích se dlouhodobě prohánějí asi čtyři psi, často prý s vědomím jejich majitelů. „Vím, že jsme na vesnici, občas se může stát, že pes odběhne. Ale není možné trpět, aby pořád pobíhal po obci,“ podotkl starosta. Jak sdělil, zatím se naštěstí nestalo, že by někoho pokousali, ale to nemusí platit pořád.

Surman už proto nevidí jiné řešení. „Na volně pobíhající psy upozorňujeme majitele i rozhlasem. Zvířata na tři dny zmizí a pak se zase objeví v ulicích. Je to nepříjemné,“ poznamenal starosta.

Náklady na přechodný útulek bude zpočátku hradit obec. Na zářijovém zasedání pak zastupitelé vyhláškou upraví přesné taxy, kolik bude stát odchyt a pobyt psa v obecním zařízení.

Na Břeclavsku funguje dočasný útulek pro psy pod hlavičkou obecního úřadu například v Podivíně. Obec zřídila dva kotce. Pokud je v nich pes dva dny, hledá se pro něj umístění v útulku. Vybudování kotců má tu výhodu, že k jejich umístění není třeba tolik povolení. Útulek jako takový vyžaduje proškoleného pracovníka, odchytovou a veterinární službu.

Své o tom ví například Svatava Nunvářová z domova pro zvířata Minaret v Bulharech. Zároveň odmítá, že by psí útulek, který patří jejímu manželovi, pomalu reagoval na telefonáty z obcí, které trápí volně pobíhající psi. „Když někdo zavolá, jsme na místě zhruba do dvou hodin,“ uvedla.