Ve známé vinařské obci podle všeho zůstane jak sakrální památka, tak prastarý strom, který je v těsné blízkosti rozpadající se stavby, a hrozí, že mu naruší kořeny.

„Nakonec jsme se tak rozhodli. Problém ale je, že částka, která bude pro to potřebná, je zhruba tři sta třicet tisíc korun. Bohužel takové peníze budeme v obecní kase hledat jen těžko,“ ví moc dobře starosta Bořetic Václav Surman.

Bořetičtí však nezaháleli. Jejich volání o pomoc uslyšel jeden z tamních rodáků, který přislíbil, že přispěje na opravu hřbitovní brány. Další peníze by navíc mohly plynout z krajského rozpočtu, to je ale prozatím v jednání.

„Uvidíme, jestli nějaké finance nakonec od kraje dostaneme. Ale brána se musí každopádně opravit, protože reálně hrozí její zřícení. Navíc ji chceme opravit celou, to znamená i se vstupními vraty. Jen doufám, že do konce příštího roku bude vše hotovo,“ uvažoval Surman.

Jak chtějí Bořetičtí postupovat, když nezískají potřebné peníze? Přežití dvanáctimetrového javoru, což automaticky znamená i rekonstrukci historické hřbitovní brány, bude ležet na bedrech místních. Tedy na tom, jestli přispějí ze svého.

„Není rozhodně vyloučeno, že jestli nebudeme mít na opravu peníze, uspořádáme veřejnou sbírku. Nebylo by to to od věci, protože řada obyvatel má k tomu prastarému javoru citový vztah,“ nechal se slyšel starosta.

Obecní rozpočet letos už utrpěl kvůli opravě chodníků na tamním hřbitově, kde vznikla i kašna. Opravou navíc prošla i fasáda kostela. Celkově zaplatily Bořetice za tyto stavební práce více než dvě stě tisíc korun.