„Něco podobného jsme viděli v Ummendorfu na předávání cen Vesnice roku. Tam se nám to moc zalíbilo, tak jsme si řekli, proč to nezkusit,“ vypráví starosta Bořetic Václav Surman, kde se zrodil zajímavý nápad. Ideu Bořetičtí měli, dlouho ale nemohli přijít nové tradici na jméno. „Když už šlo do tuhého a my jsme museli mít hotový kulturní kalendář, někdo přišel s názvem Buchtobraní,“ vzpomíná Surman.

Asi týden před samotnou akcí informoval Bořetické, aby právě na Den matek přinášeli své cukrářské dobroty do kulturního domu. A nesešlo se jich tam zrovna málo. „Už předem se nám nahlásilo asi dvacet hospodyněk. Jak je ale vidět, buchty a zákusky jich přineslo daleko víc,“ pochvaluje si starosta, který se na přípravě Buchtobraní podílel spolu s kulturní komisí obce.

Desítky vzorků řezů, koláčů, buchet, rolád a cukroví přilákalo mnoho mlsných jazýčků. Příležitost pochlubit se svým uměním a možnost získat další zajímavé recepty si nenechaly ujít ani zkušené kuchařky. „Je to strašně jednoduché, zvládne to snad každý. Se vším jsem byla hotová za půl hodinky, než skončily zprávy,“ popisuje s nadšením Jan Procházková, která na Buchtobraní přinesla svůj ozkoušený Bebe banánový řez.

V tradici, která včera začala velkým úspěchem, chtějí Bořetičtí pokračovat i v dalších letech. „Myslím, že by nebylo špatné, kdybychom zkusili udělat také ochutnávku řízků,“ navrhuje jeden z příchozích mužů.