„Dáme je k hlavním cestám, které vedou k místům s vyšší koncentrací munice. Naposledy za mnou byli lidé z generálního štábu a dával jsem jim podklady o tom, jaké práce se v lese už konaly. Zatím se ale nikdo neozval, dokonce mi mají ještě nějaké materiály vracet," oznámil vedoucí polesí David Janota.

Vedení Břeclavi podle mluvčí tamní radnice Elišky Windové o další vlně sběru munice několikrát jednalo. Starosta Oldřich Ryšavý se v minulosti nechal slyšet, že jde o jeden z nejpalčivějších problémů. V minulosti proto o pomoc požádal dokonce ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy České republiky. Obrátil se také i na Bezpečnostní radu kraje a hejtmana Michala Haška.

„Museli jsme vyčkat na zvolení nového ministra zemědělství a hlavně musíme počkat na nového generálního ředitele Lesů České republiky, abychom měli partnera, se kterým jednat. Není totiž v možnostech města, abychom to sami vyčistili, náklady se pohybují kolem padesáti milionů korun. Zbývá vyčistit asi pět set hektarů," uvedla mluvčí Windová.

Zmínila také zájem hejtmana a debatu s tehdejším premiérem Jiřím Rusnokem. Kdy by se do Bořího lesa mohli dostat potřební odborníci, je však nejasné. „Určitě ale jde o palčivé téma. Hlavně poté, co v roce 2012 v Břeclavi vybuchl granát (muž v domě jej chtěl rozřezat – pozn. red.). Navíc stále se objevují nové a nové zprávy o nálezu další munice. Lidé se dotazují, protože to sami vnímají jako riziko. Nikdo neví, v jakém stavu ta munice je, leží tam téměř sedmdesát let, reziví a může být velmi nebezpečná," upozornila Windová.

Ačkoliv hlavní vlna zájmu hledačů kovů pominula, stále se jich několik do Bořího lesa vrací. Hledají mince a další pozůstatky války. „Tohle však netolerujeme, takže je z lesa vyháníme. Zákon totiž zakazuje porušovat lesní povrch a na takovou činnost se nevydává ani žádné povolení," říkal Janota.

Vyhledávači kovových věcí však nepohrdnou ani funkčními střelami, které čas od času dopraví do výkupen. „Několik případů jsme už zaznamenali. Při špatné manipulaci by mohl hrozit problém, ale naštěstí se to ještě nestalo," sdělila mluvčí policistů na Břeclavsku.

Za druhé světové války nacisté vybudovali v Bořím lese muniční továrnu. Rudá armáda ji poté zničila, ale tuny nábojů s vysokou ráží jsou na místě dodnes. Množství postupně snižovaly jednotlivé vlny čištění