Vrátil se nedávno, a to díky pokácenému vzrostlému pajasanu, který musel kvůli bezpečnosti k zemi. Podobu zakladateli obce vtiskl řezbář Josef Indra z Velkých Bílovic.

„Strom stával u kulturního domu. Po aféře ve Zlíně jsme nechtěli riskovat, že by se tady něco stalo. Přece jen sem chodí hodně lidí. A navíc ohrožoval statiku vedlejšího domu,“ vysvětluje důvod, proč se rozhodli v Bořeticích strom pokácet, tamní starosta Václav Surman s tím, že mu ale bylo líto krásný kmen jen tak vyhodit.

Právě proto jej uskladnil pod stříšku a nechal kmen pořádně vyschnout. A to celý rok.

„Mezitím jsme na obci přemýšleli, co z něj vytvoříme. Padl i nápad zakladatele obce, ale nevěděli jsme, jak vypadal a neznali jsme ani jeho jméno. Existuje však legenda od kronikáře Jakuba Petráska o Bořitovi. Vycházeli jsme však také z výsledků pátrání Antonína Grůzy, který studoval počátky Bořetic z dostupných listinných dokumentů,“ poodhaluje složité hledání Surman.

Jak dodává, už v roce 1207 se biskup Robert zmiňuje ve své listině o Boruthovi, který působil blízko Olomouce. Jiný člověk se jménem Boruta byl dokonce kastelánem v Podivíně. „Proč by šlechtic stejného jména, který byl kastelánem významného knížecího hradu nedaleko odsud, nemohl být zakladatelem nové vsi, která nese jméno Bořetice?“ zamýšlí se starosta.

Hned v zápětí ale přiznává, že žádný důkaz bohužel neexistuje.

Výslednou podobu pak starosta dotvářel s pomocí ředitele Státního okresního archivu Břeclav Miroslavem Svobodou. „Dodal nám návrhy dobového oblečení, které tenkrát lidé z vyšší společnosti nosili. A na obecní radě jsme pak vybrali ten výsledný, který se nám líbil a zároveň vyjadřuje jak duchovní stránku Bořity, tak i jeho mohutnost. Tu navíc dokresluje i meč, který drží,“ upřesňuje Surman.

Návštěvníci obce sochu najdou u obecního úřadu. „Určitě to bylo nejvhodnější místo. Kousek odtud je totiž statek, který má v obci číslo jedna. Už v minulosti tam tedy určitě stál a možná, že patřil právě jemu,“ usmívá se starosta a říká, že v žádné jiné obci v republice dřevěnou sochu zakladatele nikdy neviděl.