Zlost, beznaděj a zároveň strach o živobytí. Takové pocity vyvolal ve vinařích na Břeclavsku návrh, který vzešel z řad ODS. Ten by mimo jiné uvalil na tuzemská vína daň. Z každého litru toho nápoje by tak přitekla do státní pokladny desetikoruna.

„Doufám, že nic takového neprojde. V Evropské unii žádná daň na víno neexistuje, byli bychom jediní. Pro mě osobně by to mohlo mít fatální následky.

Deset korun z litru je hrozně moc,“ kroutil nevěřícně hlavou vinař z Krumvíře Josef Valihrach.

S radikálním řešením, jak získat finance pro státní kasu, ale nesouhlasí ani všichni poslanci nejsilnější české pravicové strany. „Když jsem tento nesmysl poprvé uslyšel, tak jsem si jen řekl, že toho padoucha, který s tímto nápadem přišel, musím najít,“ neskrýval emoce poslanec Pavel Suchánek z Rakvic.

Návrh, jenž by mohl moravským vinařům značně zkomplikovat život, prozatím nikdo oficiálně nepodal. „Já jen doufám, že ho nikdo ani nepodá. Ale nedá se to vyloučit, stejně jako možnost, že opravdu projde. Kupodivu s tímto hloupým nápadem nepřišel nikdo z frakce okolo poslance Vlastimila Tlustého, jak se dříve spekulovalo. Konkrétní jméno ale skutečně nevím,“ krčil rameny Suchánek.

Pokud by se stala daň z vína skutečností, postihlo by to především nejmenší výrobce. „Malovinaři by měli velké problémy zejména s administrativou. Mohlo by to skončit až zavřením některých sklepů a ukončení jejich činnosti. Snížila by se také prodejnost vína, což by znamenalo otevření pole působnosti zahraničním producentům,“ nastínil možné důsledky předseda Vinařského fondu České republiky Jaroslav Machovec.