Firma Víno Mikulov nabídla první soukromé vinné boxy k pronájmu v roce 2001. Dnes jich je na dvě stě obsazených, volných zbývá jen pár a není lehké je získat. „Ze začátku bylo pronajímání boxů zcela spontánníí. Dnes jezájem velký a lidé musí často čekat, zda se náhodou některý box uvolní,“ sdělila Alena Klvačová z Vína Mikulov.
Ceny za pronájem boxů v historickém sklepě z konce sedmnáctého století se liší podle prostornosti. Nejlevněji vyjde box na sto lahví. Klient za něj ročně zaplatí pět set korun.

V Mikulově má víno i prezident


„Pronájem boxu není luxusní záležitost. Může si ho dovolit snad každý. Značnou část naší klientely ale samozřejmě tvoří známí umělci či politici,“ pochlubila se Klvačová. Jedním z těch, kteří v Mikulově uschovávají víno v příznivých podmínkách, je i prezident republiky Václav Klaus.
Pro všechny bez výjimky platí pravidlo, že do zdejších boxů patří jen vína vyrobená v uskupení Bohemia sekt, do kterého Víno Mikulov patří. Popíjet je pak zákazníci můžou nejen sami doma, ale také v přilehlé degustační místnosti. „Někteří lidé tu také pořádají oslavy, ale i pracovní schůzky,“ prozradila Klvačová.
Bonusem pro všechny nájemníky je prestižní ochutnávková akce na mikulovském zámku. „Jim, ale také různým VIP hostům na ní představujeme naše novinky,“ doplnila Klvačová.
Velký zájem o pronájem boxů na víno potvrzuje i sommeliér Libor Nazarčuk. V září otevře vinotéku na břeclavském zámku. V ní nabídne asi padesát boxů. „Už o polovinu projevili lidé zájem, přestože jsme ještě ani neotevřeli,“ pochvaluje si Nazarčuk…

Více v Břeclavském deníku ve čtvrtek 23. srpna

Na jihu Moravy roste zájem o pronájem boxů ve vinotékách

Brno 26. července (ČTK) - Na jihu Moravy roste zájem o pronájem soukromých vinných boxů ve vinotékách a vinařských sklípcích. Zákazníci si v nich mohou uložit až stovky lahví vín o které se stará speciální personál a kdykoliv si je vyzvednout, nebo zkonzumovat přímo na místě při oslavách a večírcích. Vinařské boxy si pronajímají především lidé, kteří za víno utrácejí tisíce korun ročně. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli vinoték.

První boxy začala svým klientům nabízet v roce 1996 firma Znovín Znojmo. Ve stylově zařízeném Moravském sklípku v Šatově na Znojemsku zřídila 1400 uzamykatelných boxů s kapacitou 100 až 200 lahví. "Poslední roky je o ně eminentní zájem a museli jsme zřídit pořadník. Na jaře jsme vybudovali dalších 300 boxů a i ty už jsou téměř zaplněny," řekl dnes ČTK ředitel firmy Petr Vajčner. Mezi nájemci šatovských boxů jsou i známé osobnosti jako herec Miroslav Donutil či hokejový brankář Dominik Hašek. Velká část zákazníků pochází z Prahy a na jih Moravy přijíždí na dovolené, obchodní jednání nebo oslavy.

Ve vinných boxech v Šatově si mohou lidé uskladnit pouze vína od Znovínu Znojmo, většina ostatních firem ale svým zákazníkům umožňuje uložit si i vína nakoupená jinde. "U nás je nepsaným pravidlem, že vlastní vína mohou tvořit maximálně třetinu ze všech lahví. Majitelé boxů chodí pravidelně na naše každotýdenní degustace a nakupují převážně vína z naší nabídky," řekla ČTK majitelka Vinné galerie sídlící u brněnského parku Lužánky. Pronájmy vinných boxů umožnila vinotéka zhruba před rokem, ze 197 jich má obsazenu zatím asi třetinu.

Vlastní víno bez jakéhokoliv množstevního omezení si mohou lidé uložit také v prostorách brněnské vinotéky U královny Elišky na Mendlově náměstí. Kapacita skladovacích prostor je podle majitelky Evy Ventrubové zaplněna asi z 90 procent. "Smlouvy podepisujeme na rok a většina zákazníků si je automaticky prodlužuje na další rok. Převážná většina z nich konzumuje víno přímo u nás na rodinných nebo firemních oslavách, někteří si je ale odvážejí domů, kde na dlouhodobé uložení vína nemají podmínky," řekla Vebtrubová.

Za pronájem boxu pro 100 lahví zaplatí zájemci v průměru kolem 500 korun ročně. Kromě prostředí ideálního pro dlouhodobé zrání vína získávají často také věrnostní slevy pro nákup vína nebo možnost účastnit se speciálních vinařských akcí a ochutnávek. pet mol