V Lednici a ve Valticích se zastavil na třídenní cestě jihomoravským krajem. Livie Klausová navštívila i dětský domov v Mikulově. Na slavnostním obědě v lednickém My hotelu se prezidentský pár setkal s hejtmanem jihomoravského kraje Stanislavem Juránkem a se starosty obcí.

Jejich návštěvě předcházela rozsáhlá bezpečnostní opatření. „Už tři dny předem u nás byla kontrola z úřadu pro ochranu státu a z prezidentské kanceláře. Celý hotel si prošli také policisté. Dnes vše zkontroloval ještě hygienik. Vzorek připravovaných jídel musíme nechat uložený v chladničce. To je pro případ, že by se prezidentovi něco stalo,“ popsal majitel hotelu Petr Cibulka.

Podle jeho slov prezidentské menu odpovídalo krajovým zvyklostem s ohledem na sezónu a poslední trendy v kulinářství. „Pro prezidenta jsme připravili roládku z perličky plněnou bílými hřiby a lahůdkový dýňový krém. Vídeňská tabulová špička připoměla blízkost Vídně. A nemohla chybět domácí husa na svatomartinském víně. Menu zakončila specialita z Hlohovce – přesňáky s povidly a mákem,“ vyjmenoval Cibulka.

Po obědě prezident krátce navštívil lednický zámek. Na radnici ho už ale netrpělivě vyhlíželi lidé, kteří si přišli pro jeho podpis. Mezi nimi byl i profesor Vilém Kraus, který prezidenta upozornil na přání vinařů najít jednotný název pro víno z Moravy. Prezident odpovídal na několik otázek. Mezi nimi byla i ta, co si myslí o politice zdravotnictví ministra Julínka. Václav Klaus prozradil jen to, že by uvítal zásadní reformu systému zdravotnictví.

Prostor dostala také autogramiáda jeho knihy pod názvem Modrá, nikoli zelená planeta. Ředitelka lednických lázní Alena Ďurišová předala prezidentovi poukaz do lázní. Na otázku, jak se mu líbí v Lednici, prezident odpověděl: „Pro člověka, který v těchto končinách byl už mnohokrát, je jižní Morava zážitkem sama o sobě. Vždy mě zaujme hlavně odlišná krajina. Mám pocit, že tady rostou i jiné rostliny. Líbí se mi také upravené zahrádky před domem, které se najdou v každé obci.“

„Vlastně je to náhoda, že tu jsem. Jezdím sem za synem a původně jsem nevěděla, že prezident přijede. Když jsem se to dozvěděla, chtěla jsem ho vidět. Pozdravovala jsem ho od manžela, který je jeho velký příznivce,“ popsala Anna Pšurná, která za prezidentem přijela až ze Zarazic. Prezidentský pár v podvečer navštívil také Valtice. Václav Klaus se zde setkal s obyvateli i představiteli města. První den jejich cesty jihomoravským kraje završila slavnostní večeře s představiteli Brna a Jihomoravského kraje.

 

Prezident zahájil návštěvu jižní Moravy

Prace – Václav Klaus se ženou Livií v pátek dopoledne zahájili třídenní návštěvu Jihomoravského kraje.
Je půl jedenácté a do příjezdu prvního páru zbývá ještě půlhodina. Památník tone vmlze stejně jako široké okolí. Znedaleké obce Prace míří na kopec desítky lidí. Chtějí na vlastní oči vidět prezidenta Václava Klause.

„Těším se na to. Beru ssebou i oba syny, aby se na pana prezidenta také podívali. Tak významnou návštěvu tu nemíváme každý den,“ prohlásil jeden zpřihlížejících Jan Hromádka.

Na místě už kromě lidí přešlapují také zaměstnanci muzea a lidé zkanceláře prezidenta. Společně dolaďují poslední drobnosti. „Přijedou kdělu, kde se přivítají se starostou a ředitelem muzea. Poté si prohlédnou expozici a zní zamíří do památníku. Tam vojáci položí věnec a prezidentský pár se podepíše do pamětní knihy,“ informuje člověk zprezidentova doprovodu ředitele muzea Brněnska Antonína Rečka.

Jedenáctá odbíjí a lidé čekají na místě, kam má kolona aut dorazit. Minuty ubíhají a stále se nic neděje. Vlezlá zima začíná lidem vadit, někteří se začínají třepat zimou.

Zhruba po patnácti minutách konečně rychle přijíždí dvě tmavá auta a zastavují bokem. Vyskočí znich jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který prezidentský pár po jižní Moravě provází.

Za ním už zastavuje i auto sprezidentskou standartou, znějž vystupuje prezident Václav Klaus. První dáma Livie přijíždí vlastním autem. Po krátkém přivítání míří na prohlídku expozice věnované bitvě tří císařů. Kvůli malému prostoru je doprovází pouze nejnutnější suita včele shejtmanem, starostou obce Prace a ředitelem muzea.

Po expozici následuje kladení věnců přímo vsrdci mohyly a podepisování knihy návštěv a pamětních listů. Slunce, jakoby chtělo zdůraznit výjimečnost chvíle, na pár okamžiků vystupuje zpoza mraků.

„Jen dvou lidem tady vtuhle chvíli vysvitlo slunce. Poprvé Napoleonovi ráno před rozhodující bitvou a teď vám, pane prezidente,“ glosuje situaci hejtman Juránek.

Prezident Klaus je zjevně potěšený. „Při cestách naší zemí jsem navštívil už spoustu míst, ale tady jsem poprvé. Jsem rád, že jsme při mé dnešní návštěvě sem zamířili. Je to opravdu krásné místo,“ prohlašuje prezident Klaus.

O pár minut později naposledy mává lidem a nasedá do svého auta. Kolona odjíždí směrem do Mikulčic, kde čeká prezidentský pár další program.

Starosta obce Prace Josef Brzobohatý je zprůběhu návštěvy prvního páru nadšený. „Je to pro nás obrovská pocta. Nejprve nás překvapilo, že má o naši obec zájem, ale na druhou stranu jsme tím potěšení. Naposledy knám před sedmdesáti šesti lety včervenci přijel prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Panu Klausovi jsem připomněl, že je teprve druhou hlavou státu, která knám zavítala,“ řekl starosta Brzobohatý.

Filip Sušanka