Jednatel vinařství Pavel Foltýn před pár dny předával gólmanovi Petru Čechovi cenu v anketě Zlatý míč. Trofej pro nejlepšího českého fotbalistu podle sportovních novinářů vyhrál brankář londýnské Chelsea už po osmé.

„Má rád naše červené víno, proto jsme mu v Národním domě předali tři lahve Cabernet Sauvignonu a tři Merlotu v dárkovém balení," upřesnil Foltýn, který v minulosti sám fotbal hrával. A jeho bratr Richard, který je druhým jednatelem vinařství, kope do balonu stále.

Dárek pro Růžičku

Vinofol je několikaletým partnerem české fotbalové i hokejové reprezentace. Spolupracuje také na řadě prestižních sportovních anket jako Sportovec roku, Fotbalista roku nebo Zlatá hokejka.

„Každé zviditelnění obce vítáme. Není to jenom o Vinofolu, ale i dalších vinařských firmách nebo třeba společnosti HTS. Co se týká Foltýnů, vnímáme jejich reprezentaci naší obce na sportovním poli. Je to dobré nejen pro Novosedly, renomé získává i firma," míní starosta obce František Trefilík.

Novosedelské vinařství nyní dodávalo speciální víno třeba také k červnovým narozeninám hokejového kouče Vladimíra Růžičky.

„V pátek jednadvacátého června budeme partnery golfového turnaje, který v Plzni zastřešuje házenkář Filip Jícha. Bude se na něm dražit naše víno. Pokud všechno půjde na charitu, jak organizátoři zamýšlejí a slibují, dodáme ho na tuto akci zadarmo," slíbil Pavel Foltýn.

Proč to všechno Vinofol dělá?

„Osvědčilo se nám to a baví nás to. Začalo to dobrým nápadem před mistrovstvím Evropy ve Švýcarsku," ohlížel se jednatel vinařství.

„Sport i víno, obojí je duši povznášející. Do firmy jsme dali svoje jméno (Vinofol jako složenina slov víno a Foltýn – pozn. redakce), proto je pro nás obraz firmy velmi důležitý. Na druhou stranu se spoluprací se známými sportovci neradi sami chlubíme," vysvětlil, proč mnohé ze zajímavých aktivit novosedelského vinařství zůstávají lidem na Břeclavsku utajené.

Na fotbalová esa ovšem „líčí" nejen Vinofol. Loni na podzim zaštítil jiné víno z Břeclavska svým jménem také Pavel Nedvěd. Bořetické vinařství Jedlička a Novák pro něj vyrobilo dva tisíce lahví, které zdobí etiketa s českou fotbalovou legendou.

„Lahvovali jsme Ryzlink rýnský, výběr z hroznů a Cuvée Kácary, pozdní sběr. Obojí z roku 2011, přičemž Kácary tvoří odrůdy Rulandské modré, Svatovavřinecké a André," uvedl už dříve ředitel a sklepmistr rodinného vinařství Stanislav Novák.

Mecenáši Novosedel

To bratři Foltýnové jsou na sportovním poli vidět i v domovských Novosedlech. Pro tamní fotbalisty jsou vedle obce hlavními mecenáši.

„Nejvíc nás na tom baví děti. Nehodláme tady dělat druhé Drnovice, chceme to postavit na rozumných základech," sdělil Foltýn.

„Je to tak, obec a Vinofol drží novosedelský fotbal. Po sestupu Podivína budeme znovu jediným místem v břeclavském okrese, kde se hraje krajský přebor. Nad námi už je jenom Břeclav ve třetí lize. Nadšení Foltýnů pro fotbal proto kvitujeme s povděkem," děkoval Trefilík.

Díky Vinofolu se také v pátek jelo 45 dětí z Novosedel podívat do Prahy na kvalifikační duel české fotbalové reprezentace s Itálií.