Lépe osvětlené ulice, kvalitnější připojení k internetu, rychlejší šíření důležitých informací nebo téměř nehlučná auta technických služeb, které vyvážejí popelnice. I taková by měla být Břeclav jako chytré město, neboli smart city, v jednadvacátém století. Projektu, na kterém začalo pracovat předchozí vedení města, se současná radnice v čele s místostarostou Jakubem Matuškou nyní věnuje intenzivněji. „Dáváme dohromady strategii na prvních pět let. Máme hned několik priorit. Je mezi nimi i dobudování metropolitní sítě, která propojí jednotlivé organizace města. Jde o takový společný informační systém, který bývá i na univerzitách,“ nastínil místostarosta.

Další z priorit smart city je v Břeclavi veřejné osvětlení. Jeho součástí má být i příprava na budoucí využití inteligentních mobilních sítí. „K osvětlení by byly připojené informační panely, které by v případě potřeby hlásily třeba aktuální situaci na silnicích,“ vysvětlil Matuška.

Břeclavští strážníci a pracovníci tamních technických služeb by navíc mohli využívat téměř neslyšné elektromobily. „Soustředit se chceme i na snížení výdajů za energie. Začneme s městským úřadem. Dojde i na krytý bazén nebo zimní stadion,“ doplnil Matuška s tím, že náklady pokryje město pomocí dotací a spoluúčastí.

Co je smart city?
- Smart city, neboli chytré město, je koncept, který využívá digitální, komunikační a informační technologie ke zvýšení kvality života obyvatel.
- Zaměřuje se například na snížení spotřeby energií, negativního vlivu na životní prostředí, zlepšení dopravní situace ve městech nebo sdílení a šíření informací mezi lidmi.
- Na Břeclavsku jej kromě Břeclavi využívají také v Hustopečích.

Na principu smart city fungují už i v Hustopečích. „Projektem se zabýváme asi tři roky, ale děláme to po svém. Protože máme méně než deset tisíc obyvatel, nedosáhneme na dotaci. Ročně nás smart city stojí stovky tisíc,“ uvedla hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Tamní projektu využívají v souvislosti s metropolitní sítí či kamerovým systémem. Zaměřit se chtějí i na odpadové hospodářství a šetrné osvětlení. „Máme i první elektromobil, a to u městských služeb. Uvažujeme i o zřízení nabíjecí stanice,“ naznačila Potměšilová.

Jako smysluplný považuje projekt smart city i Břeclavanka Hana Svobodová. „Je to dobrý nápad, jsem zvědavá, jestli se ale někdy doopravdy zavede. Pro mě je nyní priorita opravení veřejného osvětlení a chodníků v naší ulici,“ podotkla Svobodová.