Teď už máme všechno, chybí jenom vrtulník, usmíval se v sobotu velitel dobrovolných hasičů ze Staré Břeclavi Josef Košulič. K nadsázce a spokojenosti měl dobrý důvod. Novou cisternovou automobilovou stříkačku Tatra s kompletním vybavením a také motorový člun s přívěsem stojící před zbrojnicí. „Je to výborné auto do terénu. S vybavením, jaké jsme potřebovali," chválil Košulič nový zásahový automobil s objemnou cisternou.

Starobřeclavští dobrovolní hasiči ho získali díky už více než dvouleté spolupráci se slovenskými kolegy z Trnavy. A jejich společnému přeshraničnímu projektu. Techniku za osm a půl milionu korun totiž zaplatila z 85 procent dotace Evropské unie.

„Je to ukázka toho, jak se dá v sousedských krajích dobře spolupracovat. Základem projektu je, že se budou jednotky z obou stran hranice vhodně doplňovat," řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, který si sobotní slávu ve Staré Břeclavi rovněž nenechal ujít.

Trnavští hasiči totiž na rozdíl od svých břeclavských kolegů disponují zejména těžkou technikou. I proto vzniká společný zásahový plán, který ale komplikuje současná legislativa. „Je to docela oříšek. Není jednoduché vymyslet, aby naši hasiči mohli v případě potřeby rychle zasáhnout v zahraničí," přiznal starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Vzor pro sousedy

Vilém Vyhnálek z úseku krizového řízení břeclavské radnice je ale optimista. „Společný zásahový plán by měl být hotový do prázdnin. Jde o právní rámec, aby mohli naši hasiči při mimořádných událostech zasahovat tam a slovenští tady. Abychom se mohli vzájemně oficiálně povolat," objasnil Vyhnálek.

„My můžeme slovenským kolegům pomoct například při požárech lesů, oni nám s těžkou technikou zase při povodních," přiblížil velitel Košulič konkrétní možnosti spolupráce, která oběma stranám ušetří peníze za nákup drahé techniky.

Hasiči z Trnavy se už zapojili do likvidace velkého požáru lesa u Bzence v roce 2012, za což jim jihomoravský hejtman Michal Hašek v sobotu v Břeclavi poděkoval. „Lesní požáry ani povodně nerespektují státní hranice," konstatoval Hašek, který ocenil výborné zázemí hasičů ve Staré Břeclavi. A vyzvedl, že patří k nejlepším v kraji.

„Břeclav je pro nás z hlediska spolupráce profesionálních a dobrovolných hasičů vzorové město. A tato moderní zbrojnice cíl, k němuž bychom se s dobrovolnými hasiči rádi dopracovali," připomněl slovenský ministr Kaliňák, že druhou částí společného projektu je stavba nového zázemí pro dobrovolníky v Trnavě.

Nablýskanému speciálu i člunu požehnal v sobotu břeclavský děkan Josef Ondráček. A také nové tatrovce břeclavských profesionálů. Stejně jako dvěma terénním autům Ranger, které starobřeclavským a poštorenským hasičům koupilo město.