O obnovu parku v okolí Apollónova chrámu se postarají Lesy České republiky. Deníku to prozradila mluvčí podniku Eva Jouklová. Areál u Mlýnského rybníka mezi Břeclaví a Lednicí se postupně začíná měnit zhruba od února letošního roku, kdy o louku pod dřívějším lichtenštejnským saletem začala pečovat parta nadšenců pod vedením Břeclavana Ludvíka Ševčíka.

Původní lesk má nyní získat i přilehlý lesopark. U hlavní silnice mezi oběma sídly pak má vzniknout nové odstavné parkoviště. „Na něj bude navazovat lesopark sahající až po Apollonův chrám a pláž. Lesoparkem se veřejnost dostane až k saletu,“ sdělila Jouklová.

Barevná inspirace ve Valticích. Muzeum láká na květinovou výstavu
Barevná inspirace ve Valticích. Muzeum láká na květinovou výstavu

Kdy se lesníci do obnovy lesoparku pustí, závisí na stanoviscích zástupců Agentury ochrany přírody a krajiny a památkářů.

Uprostřed lesoparku se nachází také řada rozpadajících se budov. V minulosti v nich lidé tančili na diskotéce, v létě se zde pronajímaly loďky a prodávala se tady třeba i zmrzlina. Co s nimi bude, podle mluvčí jasné není. „Většinu budov na tomto území vlastní soukromá osoba a neznáme aktuální záměr jejich využití,“ zmínila Jouklová.

Action otevře v areálu u břeclavského Tesca už v sobotu 25. května.
Souhrn událostí na Břeclavsku: Nový Action, Fico a obžalovaný syn starostky

Lesopark se v blízkosti Apollónova chrámu skutečně historicky nacházel. „Existuje jeden mně známý obraz z roku 1840, ze kterého je patrné, jak to tam tehdy vypadalo,“ připomněl valtický historik Daniel Lyčka, který se zabývá především obdobím panování knížete Jana I. Josefa z Lichtenštejna.

Lesopark, v němž se střídaly louky se stromy či lesíky, měl knížatům připomínat středomořskou krajinu. „Hlavní parkovou úpravou byla louka, aby na kopci vynikl zámeček. Okolo pak byly dřeviny, které měly evokovat arkadskou či středomořskou nebo antickou krajinu. Jistě tam byly solitérní stromy a snad lavičky vybízející k odpočinku. Ale spíše byl zásadní jakýsi okruh kolem rybníků i dle saletů,“ přiblížil Lyčka.

Benefiční koncert podpoří speciální školu v Mikulově
Hudba s posláním v Mikulově. Koncert pomůže dětem se speciálními potřebami

Koukněte na archivní video okolí Apollonova chrámu z letošního ledna:

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Monumentální klasicistní stavbu Apollónova chrámu Lichtenštejnům postavil jejich dvorní architekt Josef Kornhäusel na počátku devatenáctého století.

Na obnově okolí saletu, který je součástí Lednicko-valtického areálu, se podílí zhruba stovka dobrovolníků. Mezi nimi třeba i Břeclavan Stano Žák.

„Když mi kamarád Lumír Jung ze Spartan Training Group Břeclav řekl, abych jednu mrazivou únorovou sobotu vzal sekyru a šel pomoct vyčistit louku pod Apollonovým chrámem, neváhal jsem ani minutu. Jsem srdcař původem ze Slovenska a rád podporuji dobré projekty od podobně naladěných lidí na naši krásné jižní Moravě,“ okomentoval pro Deník.

V Pouzdřanské stepi vykvetly kavyly.
FOTO: V Pouzdřanské stepi vykvetly kavyly. Podívejte se na vousy svatého Ivana

Společně se Ševčíkem a dalšími nadšenci vyráží na brigády v mrazu, dešti i za horka pravidelně. „Usadil jsem se tady, mám tady syna a stejně jako šéf nadačního fondu Ševčík chci zanechat okolní krajinu pro naše děti kultivovanou tak, jak ji naši předci vytvořili pro nás,“ zdůvodnil.

A pokračoval. „Vždy, když jedu z Brna z práce, schválně sjedu z dálnice u Podivína a jedu přes Lednici. Kochám se z dálky, jak areál prokoukl a stal se opět viditelnou dominantou okolí Lednice a Břeclavi. Když vidím lidi piknikovat na louce, nebo rodiny na procházce po upravené pláži, zalévá mě blažený pocit opravdu dobře vykonané práce. Jsem hrdý na to, co dokáže udělat parta zapálených lidí pro veřejné blaho. Kéž by takových bylo u nás víc, hned by vše vypadalo líp,“ usmíval se.