„Neodstavená auta budeme řešit s odtahovou službou. V souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu je na chvíli odtáhneme a hned vrátíme na místo. V tu chvíli ale strážníci městské policie dají autu botičku,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje a správy břeclavské radnice Jana Šupová.

Jak dodala, cílem radnice není lidi pokutovat, ale jinak by řidiče podle svých slov nedonutili na jeden den auta přeparkovat jinam.

„Lidé nám pořád vyčítají, že jsou ulice špinavé. A proč se s tím nic neděje. Tohle je jediná možnost, jak úklid města zajistit,“ vyjádřila Šupová přesvědčení s tím, že už sedm dní před blokovým čištěním bude v každé dotčené ulici cedule, která řidiče zavčas upozorní. I tak jsou ale prý strážníci připravení zasáhnout.

„Pokud bychom na pokuty nepřistoupili, mohlo by se stát, že obyvatelé prostě auta nepřeparkují. Takto doufáme, že si to mezi sebou rychle řeknou, pokud k rozdávání botiček skutečně dojde, a donutí je to raději zaparkovat někde jinde,“ upozornila. Pokuta se může vyšplhat až ke dvěma tisícům korun, část peněz půjde odtahové službě.

Rozpis je na webu

Dnes, kdy kolotoč čištění začíná, je od osmi do tří hodin odpoledne v plánu úklid ulic Na Valtické 3 až 9. Příští čtvrtek se na řadu dostane oblast Na Valtické 10 až 17. Podrobný rozpis najdou lidé na internetových stránkách břeclavské radnice. Posledním dnem, kdy do ulic okresního města vyjedou technické služby, bude osmého září.

Téměř uklizeno už mají letos v Hustopečích. Tam se s rozhodnutím soudu popasovali po svém. „Postupujeme způsobem, který je v souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu. V případě, že by při blokovém čištění v ulici auto přece jen stálo, máme zajištěného smluvního partnera, který jej odveze. A pak samozřejmě ihned vrátí zpátky. Město Hustopeče bude následně po majiteli auta vymáhat náklady na odvoz a dovoz,“ naznačil další možný způsob místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.

Odtahovat auta však podle něj letos zatím nebylo potřeba. „Lidé se asi lekli, náklady na odtah totiž mohou jít do několika tisíc korun,“ připustil.

Problémy tohoto druhu se vyhýbají také Mikulovu. Alespoň podle mikulovského starosty Rostislava Koštiala. „Umíme si tady sjednat pořádek. Pokud už dojde k nějakému nepřeparkování, vyřeší si to městští strážníci spolu s firmou, která nám úklid ve městě zajišťuje,“ naznačil, že zatím nemuseli rozhodnutí soudu na radnici probírat.