Projekt, na které získalo město dotaci z evropských fondů, spojí relaxaci s environmentálním vzděláváním. Park o ploše zhruba 2500 metrů čtverečních vznikne na pozemcích vedle Penny Marketu v Charvátské Nové Vsi.

Vedle nově vysazených stromů, keřů a travních porostů vznikne také systém struh, terénních nerovností a dalších prvků s důrazem na přirozené zadržování vody.

Pálava a okolí na konci letních prázdnin.
Jarní přechod Pálavy láká turisty. Připojte se k výšlapu jihomoravskou krajinou

Nový park bude sloužit nejen jako zelené zákoutí, ale také jako výukový prostor pro místní děti. Do projektu se zapojí Základní škola Na Valtické a místní mateřská škola.

Foto: Město BřeclavFoto: Město BřeclavZdroj: Deník/VLP Externista

A místo pro budoucí oázu zeleně není nahodilé. „Dopady změny klimatu cítíme po celém městě, ale katastr Charvátské se potýká s nejvyšší větrnou erozí. I proto jsou taková opatření důležitá. Navázané výukové programy jsou pak cenným bonusem, který dětem ukáže rozdíl mezi dvěma typy krajiny,“ vysvětlil břeclavský místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Vinař Martin Šebesta s kolegy chránil v pátek před mrazy vinnou révu ve svých vinohradech v Březí zapálenými parafinovými svícemi. Foto: Martin Šebesta
Souhrn událostí na Břeclavsku: Ohně ve vinohradech a Speed Marathon

Nahrává se anketa ...

Prostor parkového typu v této části města podle Matušky navíc chybí. „Do konce příštího roku v těchto místech vznikne místo k odpočinku, ale třeba i procházky se psy,” upřesnil časový rámec vzniku parku místostarosta.

Na projekt získalo město finanční podporu ve výši téměř 98 tisíc eur z programu Interreg, tedy přibližně 2,4 milionu korun. Břeclav pak z městské kasy přihodí asi půl milionu korun.