Podle břeclavského místostarosty Jaroslava Války (ČSSD) město díky chystané změně dosáhne na větší objem dotací. „Tento krok nám pomůže lépe splnit podmínky dané novým způsobem financování sociálních služeb. To je důvod, proč to děláme. Musíme se přizpůsobit, abychom dosáhli na maximální možnou dotaci," sdělil Válka.

Jak vysvětlil, městu pomůže, když bude moci část úvazků pracovníků domova důchodců účtovat i na dům 
s pečovatelskou službou. Navíc se zvýší také objem poskytovaných služeb.

Z hlediska obsazení a provozu zařízení se zvýhodněným nájemným, jež slouží soběstačnějším důchodcům, se jinak nic zásadního nezmění. „Vše zůstane tak jako doposud. Přidělování bytů bude i nadále řešit sociální komise na městě," uvedl Válka.

Čekatelů přibývá

Domov důchodců pojme 210 starších lidí, v domě s pečovatelskou službou bydlí 86 obyvatel důchodového věku. Pro potřeby města a okolí to ale ani zdaleka nestačí.

Nynější vedení Břeclavi chce proto v městské části Poštorná v ulici Hájová postavit ještě jeden dům s pečovatelskou službou. „Je to pro mě novinka. Každá investice navíc je do budoucna provozním nákladem, proto je potřeba velmi vážit, zda je opravdu nezbytná. Už dneska je rozpočet města značně napjatý. Podle mě bychom se měli snažit na tyto účely nejprve využít nemovitostí, které město vlastní," kritizoval záměr opoziční zastupitel Luboš Krátký (ODS).

Naopak třiasedmdesátiletý Jaroslav Hýbner, který se 
v Břeclavi stará o stolnětenisovou mládež, plány města vítá. „Důchodců přibývá, takové zařízení se bude určitě hodit. Ne každý má v dosahu své děti, které by se o něj mohly v pokročilém věku postarat," zamýšlel se Hýbner.

Stále se zvyšujícím počtem lidí vyššího věku argumentuje také Válka. „Musíme se na to připravit. Na místo 
v domě s pečovatelskou službou nyní čeká kolem stovky žadatelů. Za rok se přitom uvolní méně než deset míst," přiblížil tristní situaci.

Výstavbu nového domu pro důchodce se zvýhodněným nájemným si proto nynější koalice stanovila jako jednu 
z priorit. Kapacita bude šedesát míst. Se zhruba šedesátimilionovou investicí má městu pomoci dotace, o kterou bude žádat. „Byli bychom velmi rádi, kdybychom v roce 2017 mohli začít stavět," nechal se slyšet místostarosta.