Před třemi lety začala seniory v Břeclavi vozit elektrická tříkolka s řidičem, takzvaná cyklorikša. Za tu dobu svezli dobrovolníci mnoho pasažérů starších ročníků zejména z Domova seniorů ve Staré Břeclavi.

Zájem o cyklovýlety je mezi seniory stále, chybí ale dobrovolníci. „Rozhodli jsme se proto břeclavskou cyklorikšu znovu dostat do povědomí. Do konce roku bychom chtěli dorovnat stav dobrovolníků na rovných dvacet. Pokud byste chtěli zpestřit život seniorům příjemnou vyhlídkovou jízdou po Břeclavi či přírodních krásách v okolí, neváhejte kontaktovat dobrovolnické centrum Adra. Jde o smysluplné a zdravé vyžití pro pasažéra i řidiče,“ vysvětluje břeclavský místostarosta Petr Vlasák, který se společně s koordinátorkou Zdravého města Břeclav Zdeňkou Černou stal rovněž jedním z dobrovolníků.

Že je mezi seniory o vyjížďky zájem, potvrzuje i Jitka Kopuletá z Dobrovolnického centra Adra. „Nové dobrovolníky odborně proškolíme a zacvičíme v jízdě na cyklorikši. Naučit se bezpečné jízdě se seniorem na moderní elektrizované tříkolce je jednoduché,“ líčí Kopuletá.

Projekt je inspirován celosvětovou iniciativou Cycling without age, která vznikla v Dánsku. Ve světě je cyklorikša oblíbeným vozítkem seniorů a brázdí cesty ve více než desítkách zemí světa jako třeba v Norsku, Kanadě či na Filipínách. Umožňuje seniorům a lidem se zdravotním omezením dostat se na místa, kde byli naposled před mnoha lety, a zpříjemnit jim jejich dny.

Dobrovolníci se mohou hlásit na tel. 607 073 034 nebo e-mailu jitka.kopuleta@adra.cz.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Vinařská rezidence v Pavlovicích má být výjimečná, nápad se osvědčil v Alpách

Vinař Pavel Lacina o výstavbě a plánech. | Video: Deník/Iva Haghofer