Cyklověž Biketower v Břeclavi je z důvodu rozsáhlé havárii zakladače mimo provoz. „Zakladač je mechanismus, který kolo vyzvedne a uloží na místo. Člověk vloží kolo vlastně do takového výtahu, které vybere volné místo a tam jej zařadí,“ vysvětlila mluvčí Břeclavi Ivana Solaříková. Když si pak přijde člověk kolo vyzvednout, stačí vložit lístek a mechanismus kolo zase vyzvedne.

Všechna uschovaná kola převezlo město do úschovy na Městskou policii Břeclav, kde si je majitelé mohou proti lístku vyzvednout. Služebna policie je otevřena čtyřiadvacet hodin denně, lidé ji najdou na adrese Kupkova 3. Vydání kola je bezplatné.

Břeclavský deník psal o cyklověži také ZDE

Zatím není jisté, jak rychle bude možné zakladač opravit. „Dnes jsme oslovovali výrobce, ale závada je poměrně velká. Odhadujeme, že oprava může být i v řádu statisíců korun. Kola se musela kvůli vysokým teplotám co nejrychleji vyzvednout a převézt,“ dodala mluvčí Solaříková. Mechanismus je podle jejích slov již po záruce.

Cyklověž funguje u břeclavského terminálu od roku 2018. Její kapacita je 118 kol. „Skládají se do třinácti úrovní. Do nejvyššího patra kolo vyjede zhruba za osmadvacet vteřin," uvedl při spuštění provozu Rudolf Bernart, jehož společnost Systematica věž postavila.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Po ztracené seniorce z Břeclavska pátrali v Brně psovodi i vrtulník

Po ztracené seniorce z Břeclavska pátrali v Brně psovodi i vrtulník | Video: Policie ČR