„Lidé mají informace hlavně o tom, že kácíme stromy. Už méně vědí, že radnice v rámci náhradní výsadby sadí také nové. Téměř tři stovky byly přímo v režii města,“ vysvětlil vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka. Jak upřesnil, další stromy pak museli vysadit například podnikatelé či firmy.

Jaké stromy se v ulicích ocitnou, o tom rozhoduje odbor životního prostředí. A to na základě určitých pravidel. „Buď nahrazujeme původní strom. Pokud byla ale v dané oblasti tato dřevina nebezpečným prvkem, tak se volí možnost vysazovat malokorunaté stromy, které jsou něčím zajímavé. Třeba květem nebo stylem růstu,“ dodal Opálka s tím, že ve městě mohou lidé vidět hned několik zajímavých dřevin, které třeba jiná města nemají.

Například před bývalým městským úřadem zhlédnou obyvatelé Břeclavi okrasné třešně, které kvetou dvakrát do roka. Další netradiční stromy jsou pak magnólie stromová, bříza černá nebo himalájská či červenolistý javor .

Z nových stromů se tak mohou radovat lidé třeba v ulicích na Slovácké, Dukelských hrdinů, Na Valtické, Vančurově, Hřbitovní a U Splavu.