„Břeclavské mateřské školy mají v současné době kapacitu asi šest set dětí, přičemž dalších padesát dětí chodí do Mateřské školy Kupkova. Tam máme výjimku, která platí do konce letošního srpna,“ sdělila vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a sportu na břeclavské radnici Zdeňka Baková.

Problém je, že dětí, které mají letos nastoupit do školky je sedm set dvacet. Čtyřiadvacet z nich poputuje do speciálních mateřských škol a patnáct dětí najde útočiště v přípravné třídě při Základní škole Na Valtické, která funguje od loňska. „Zbývá nám nějakých třicet dětí, které by zůstaly neumístěné,“ vysvětlila Baková.

V Břeclavi navíc bydlí rodiče, kteří nemají ve městě trvalý pobyt. Otázkou tedy je, kolik z nich nakonec skutečně přijde žádat o umístění dítěte do mateřské školy. Pro výběr dětí do školek platí v Břeclavi jasná kritéria. „Nepřijímáme jiné děti než ty, které jsou na celodenní docházku. Nepřijímáme děti maminek na rodičovském příspěvku a děti, které v roce zápisu nemají tři roky,“ uvedla šéfka odboru školství břeclavské radnice.

Zvýší kapacitu

Jenže právě z toho plyne problém pro maminky, jejichž děti dovrší od prvního ledna do konce srpna tří let. „Chtějí nastupovat do práce. A my máme plně obsazenou kapacitu mateřských škol,“ vysvětlila Baková. Pomoct by měla rekonstrukce Mateřské školy Slovácká, kde jsou prostory pro umístění dalších patnácti dětí.

Město navíc hodlá letos investovat asi deset miliónů korun do rekonstrukce mateřské školy v Sovadinově ulici. Ta nabízí další dvě třídy. „S krajskou hygienickou stanicí jednáme také o navýšení kapacity Mateřské školy U Splavu asi o osm dětí,“ poznamenala Baková.

Město v této souvislosti nelituje zániku některých školek v Břeclavi. Například Na Valtické. „Ze zpráv, které jsou zřejmé, vyplývá, že boom vrcholí a loňský rok byl co se počtu dětí týká vrcholem a bude to pokračovat směrem dolů. Pokud bychom investovali do rekonstrukce budov, tak by nespolkly miliony ale desítky miliónů. A z dlouhodobého pohledu tří čtyř let by to byly peníze vyhozené oknem. Opravená budova by přirozeně byla po této době prázdná,“ poznamenal tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Někteří lidé sice svou ratolest do školky dostanou, ovšem mnohdy se nedočkají ideálního řešení. Jako například rodina Martina Konráda. Přestože bydlí asi dvacet metrů od školky, místo pro jejich čtyřletého syna v ní nebylo. „Manželka byla na mateřské. A přednost mají maminky, které jdou pracovat,“ vysvětlil Konrád. „Syna vozíme do školky v centru města. Je tam spokojený,“ dodal s tím, že přesto nepovažuje nastavený systém za šťastný.

V sousední Lednici se rovněž připravují na problém s nedostatkem míst v tamní mateřské škole. Její ředitelka Božena Baroňová se chystá nahlédnout do matriky, kolik dětí letos do školky zamíří. „Máme plné dvě třídy pro šestapadesát dětí. Už loni jsme nepokryli poptávku. Nedostalo se asi na pět maminek. Přednost mají ty zaměstnané,“ vylíčila Baroňová.