Domovní správa Břeclav je stále štíhlejší. Jak v množství bytů, které spravuje, tak i počtu pracovníků. Město prodalo nájemníkům přes tisíc bytů, v majetku mu zbylo zhruba 350. A z někdejších několika desítek zaměstnanců jich v novém odboru, který domovní správu vystřídá, zůstane šest nebo sedm.

O funkci vedoucího nového odboru se bude ucházet i současný ředitel Domovní správy Břeclav Josef Matúšek. „Své služby asi městu nabídnu,“ prozradil muž, který šéfuje příspěvkové organizaci města už osm let.

Přesné postupy, které povedou k likvidaci domovní správy a přechodu všech kompetencí pod nový odbor města, se podle něj v těchto dnech upřesňují. O změně totiž rozhodli břeclavští zastupitelé minulý pátek.

Nájemníkům městských bytů podle Matúška zatím město prodalo přes tisíc bytových jednotek. Utržilo za ně kolem sto šedesáti milionů korun.

Jak potvrdil břeclavský starosta Dymo Piškula, ozývají se i další nájemníci, že chtějí byty od města odkoupit. „Neustále dostáváme žádosti na další prodeje bytů, takže nedokážeme odhadnout, kde se vlastně význam toho odboru ustálí,“ vysvětlil.

„Myslím si, že personální optimalizace má smysl. U okresních měst tohoto formátu to bývá standardní, že bytová správa funguje jako odbor města,“ souhlasí s přijatým postupem břeclavský zastupitel za ODS Luboš Krátký.

Náplň práce a význam domovní správy se podle Piškuly samozřejmě výrazně snížil. Dnes má kromě zbývajících městských bytů ve správě ještě asi sto padesát nebytových prostor, jako jsou kanceláře, prodejní prostory a další.

Co se týče počtu pracovníků, bude podle Piškuly nový odbor fungovat v mnohem menší formě než příspěvková organizace. „Bude tam pracovat šest nebo sedm lidí. Na domovní správě to ještě před nějakými pěti šesti lety bylo i šedesát lidí. S prodejem bytů se v posledních dvou letech počet zaměstnanců neustále snižoval,“ vylíčil starosta.

Přáním šéfa břeclavské radnice je, aby se nový odbor přestěhoval do budovy městského úřadu. Domovní správa dnes sídlí v ulici Kupkova, kde se funguje i městská policie. „Koncepce využití budovy ještě není řešená. Samozřejmě to přijde na řadu,“ řekl Piškula, který bude s dalšími kolegy hledat řešení, kam nejlépe umístit nové úředníky.

Jméno vedoucího odboru, který nahradí domovní správu, vzejde z výběrového řízení. Břeclavský starosta předpokládá, že se do něj přihlásí i Matúšek. „Vzhledem k tomu, že mu bude asi těžko někdo konkurovat ve vědomostech co se týče domovní správy, tak má reálnou šanci to místo obhájit. Nemá to místo jisté, ale na druhé straně má před dalšími adepty obrovský náskok,“ poznamenal Piškula.