Bazén, nová knihovna a multifunkční prostor v budově bývalé tržnice, ale třeba i kino nebo bývalá radnice. Nejen tyto budovy chce Břeclav v budoucnu osázet solárními panely.

Plánovaná rekonstrukce krytého bazénu a koupaliště počítá také s vybudováním trafostanice a přechodem z nízkého napětí na vysoké. Tato investice se podle města do dvou let vrátí a následně přinese úspory na distribučních poplatcích.

V Břeclavi je jasno o tom, jak bude vypadat městská knihovna, jež po přestěhování najde své místo v hale bývalé tržnice v areálu cukrovaru.
Proměna cukrovaru v Břeclavi s novou knihovnou. Podívejte se, jak bude vypadat

I u současné rekonstrukce domova seniorů se počítá s fotovoltaikou na střeše. Energii by mohl domov využít pro své spotřebiče, jako jsou čerpadla, osvětlení, nucené větrání, chlazení, kuchyně a podobně. I zde je v plánu vlastní trafostanice a přechod z nízkého napětí na vysoké.

Se solárními panely se počítá i u plánované knihovny a multifunkčního prostoru v budově bývalé tržnice. Energeticky úsporné má být také chystané Sociální bydlení U Splavu. Na některých budovách vzniknou zelené střechy.

O rekonstrukci bazénu a koupaliště si můžete přečíst ZDE

Město má vytipované i další budovy vhodné pro fotovoltaické elektrárny. Je mezi nimi například kino, budova bývalé radnice, některé kotelny ve městě a také zbývající školy a školky.

Brněnský developer by budovu bývalé spořitelny rád přestavěl v bytový dům.
Nové byty v Břeclavi: proměna bývalého sídla spořitelny zůstává s otazníkem

Podrobně se o hospodaření s energiemi mluvilo na setkání v knihovně při cyklu Tváře Břeclavi. Podívejte se: 

Už nyní se daří městu na energii šetřit, a to díky chytrému hospodaření. Úspory 1,25 milionu přinesl za loňský rok systém dohledu a regulace spotřeby energií v budovách úřadu, škol a školek, domova seniorů nebo domova s pečovatelskou službou. Ještě více peněz ušetřila Břeclav projektem Energy Performance Contracting, s jehož pomocí město investovalo do úprav různých budov.

Fotovoltaika, chytré hlavice na topení, úspornější světla, recirkulace vody a další vychytávky se tak objevily například na zimním stadionu, na městském úřadě, místních školách a také v sídle městské policie. Za deset let přinese projekt úsporu 35,6 milionů.

Ilustrační foto.
Synagoga v Břeclavi hostí májový koncert. Zazní Dvořák i Bottesini

„Bez těchto opatření by za deset let město za plyn, elektřinu a vodu jen na těchto budovách zaplatilo 87 milionů korun. Úspor se přitom dosahuje mimo jiné i využitím čisté zelené energie. Aktivity energetického managementu nám tak dávají smysl nejen finančně, ale i ekologicky,“ okomentoval břeclavský místostarosta Jakub Matuška.