Vědci, popularizátoři vědy, osobnosti divadla, filmu, sportu, lidé, kteří se nebáli nasadit vlastní život pro záchranu druhých. A nebo třeba propagátor folkloru. Mezi osobnostmi, které včera kraj vyznamenal, se umístil i Jaroslav Švach, rodák ze Staré Břeclavi. „Jsou to lidé, kteří nebyli vlažní. Měli a mají vlastní názor, vlastní vášeň a rozhodnost, kterou ve chvíli, kdy to bylo třeba dokázali zacílit na správné místo,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
Švach je významnou osobností folkloru na Podluží. Stál u zrodu mnoha nejen dětských folklorních souborů. Je aktivním členem Sboru lektorů a znalců slováckého verbuňku a čestným porotcem pěveckých i verbířských soutěží. Mezi jeho významné počiny patří kurzy lidových tanců a slováckého verbuňku.
Celoživotně se zasadil o udržení a rozvoj folkloru a lidových tradic v Jihomoravském kraji. Jeho rukama prošly tisíce mladých folkloristů, z nichž mnohé k folkloru přivedl a byl jim vzorem a učitelem.
Jaroslav Švach se narodil v srdci charvátského Podluží, ve Staré Břeclavi. Jeho první kontakt s folklorem tak vycházel z rodiny a přirozeného toku času na dědině. V roce 1964 se stal členem taneční skupiny souboru Podlužan, se kterým absolvoval vystoupení v rámci folklorních festivalů a soutěží v zahraničí.
Od roku 1974 působil v Břeclavi, kde zastával post uměleckého vedoucího taneční skupiny Břeclavanu. Od roku 1984 založil dětský soubor Břeclavánek. Po roce 2000 Jaroslava Švacha oslovilo mnoho obcí, aby založil a vedl dětské soubory i tam. Také vedl folklorní kroužky při mateřských školkách.
V roce 2000 proběhl nábor mezi staršími tanečníky a vznikla skupina Old Stars Břeclav, která v současnosti vystupuje téměř na všech významných akcích v regionu. Reprezentovali folklor na Sardinii, ve Francii, ve Švýcarsku i jinde. Velkým počinem pro folklor jsou kurzy lidových tanců, které Švach pořádá pravidelně již několik let v Břeclavi, ale proběhly i v dalších obcích.
Od roku 2005, kdy je slovácký verbuňk zapsán do reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, byl Švach jako člen Sboru lektorů a znalců slováckého verbuňku při Národním ústavu lidové kultury ve Strážnici pověřen péčí o dětský verbuňk na Podluží.
Od té doby pravidelně pořádá kurzy mladých verbířů, kde každou lekci lektoruje jiný ze současných verbířů. Touto metodou umožňuje rozvoj vlastních verbířských stylů a udržuje pestrost a živost verbuňku.
MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Nové byty v Břeclavi: proměna bývalého sídla spořitelny zůstává s otazníkem