Ze čtyřiceti na zákonných sto metrů. Tak se posunula hranice vzdálenosti heren v Břeclavi od veřejných budov. Výherních hracích automatů tak ve městě ubude. Videoterminály, které povoluje ministerstvo financí, chce radnice regulovat alespoň vyhláškou o provozních dobách. I tady ale budou platit výjimky.

„Ze čtyřiceti na sto metrů jsme to změnili proto, že jsou stížnosti na činnost provozoven s hracími automaty. Zadal jsem našim informatikům ve spolupráci s finančním odborem, aby zjistili, kde se nacházejí jednotlivé herny ve městě. Navíc většina automatů je v hostinských zařízeních, takže tam ještě uplatníme nově připravovanou vyhlášku o otevíracích dobách,“ nastínil boj s hernami v Břeclavi místostarosta města Jaroslav Parolek.

V současné době připadá podle informací z radnice na čtyřicet obyvatel Břeclavi jeden výherní automat nebo videoterminál. Vedoucí ekonomického odboru Ladislav Vašíček je ale přesvědčený, že boj s hazardem v Břeclavi je ještě otázka několika let.

„Důležité je, že se vůbec začalo. V Břeclavi je jednašedesát provozovatelů podniků, kde se automaty všech typů nachází. Skutečně tady existovala vyhláška, která od roku 2008 ustanovila pouze čtyřicetimetrovou vzdálenost heren od veřejných budov. V prosinci ji zastupitelé zrušili,“ potvrdil Vašíček.

Všichni, kdo žádají od města nové povolení na provoz výherních hracích automatů, už musí respektovat stometrovou vzdálenost. Město navíc dává povolení maximálně na rok, ale většinou je to kratší doba.

„Provozovatelé samozřejmě spokojení nejsou, někteří se i odvolávají. Jenže výherních hracích automatů je už méně než sto. Drtivou většinu přístrojů, takzvaná ostatní technická herní zařízení, povoluje ministerstvo financí až na deset let,“ uvedl Vašíček s tím, že videoterminálů je v Břeclavi kolem pěti set.

Radnice by je chtěla více omezovat alespoň novou vyhláškou o otevíracích dobách. Tu by měli zastupitelé schválit v dubnu. „Řada podniků tohoto typu totiž provozuje svoji činnost převážně v nočních či brzkých ranních hodinách. Samozřejmě i zde budou výjimky, stejně jako je tomu u omezení provozní doby hostinských zařízení ve městě. V případě udělení výjimky budeme posuzovat případ od případu. Věřím, že se nám díky nové vyhlášce podaří dostat pod úroveň Prahy v počtu automatů na obyvatele,“ zamyslel se Parolek a dodal, že těmito omezeními chtějí dostat herny mimo centrum, a třeba i dojezdovou vzdáleností zmírnit zájem lidí o jejích návštěvu.

„Vlastně ani nevím, proč jsme zavedli jen tu čtyřicetimetrovou vzdálenost. Na zastupitelstvu, kde jsme vyhlášku rušili, jsem si tuto otázku sám kladl. Zrušením ale radnice zatím bojuje jen v výherními automaty, na které má vliv. Navíc je otázka, co případně bude v těch prostorech, odkud provozovatelé třeba odejdou,“ řekl Pavel Dominik z opozičního Pro Regionu, který byl v minulém volebním období místostarostou­.