V Břeclavi se žije nadstandardně. Dálnice, dva železniční koridory, nízká cena bydlení, málo tuhých emisí ve vzduchu. I to přispělo k tomu, že se Břeclav vyhoupla v žebříčku padesáti největších měst v České republice na jedenácté místo co se týče kvality života. V Jihomoravském kraji se před ni dostalo pouze Brno. Nezávislá studie hodnotila ekonomickou, sociální a environmentální situaci.

„Mám z toho radost. Vnímám to i jako ocenění naší práce, protože jsme se dostali hned za krajská města, kterým svojí velikostí a nabídkou pracovních mít nikdy nebudeme konkurovat. Je to ale lepší, než jsme čekali,“ netajil radost břeclavský starosta Dymo Piškula.

Podle něj na výsledek mělo vliv jednak území, ve kterém žijeme, protože i Lednicko–valtický areál je čím dál známější. „Spousta lidí vnímá, že kvalita bydlení, možnost pohybu i zdraví je tady velká. Udělali jsme i velký pokrok, co se týče zadlužení města v přepočtu na jednoho obyvatele. V Břeclavi nezanikly po privatizaci velké firmy, které tady fungují a k nim přibývají i další. Společnosti navíc podporují sport a mládež,“ vyjmenoval Piškula silné stránky Břeclavi s tím, že město může ještě rozhodně ekonomicky dále růst.

Tou slabší stránkou je podle něj i rodačky z Břeclavi Lucie Musilové nabídka práce. Za ní odjela až do Prahy. „Pro člověka, který vystudoval vysokou školu ekonomickou je těžké najít v Břeclavi dobrou práci. Ale to je problém celého regionu. Pro život je podle mého Břeclav skvělá. Má hezké okolí a je tam dobré životní prostředí. V Praze mi třeba teď hodně chybí klid,“ byla přesvědčená.

Informační brožuru s kompletními informacemi o třetím ročníku MasterCard česká centra rozvoje 2010 naleznete ZDE (PDF FORMÁT).

Dokonce uvažuje o tom, že by se jednou do Břeclavi vrátila. „Je to malé hezké město s krásným okolím a čerstvým vzduchem. Dokážu si i představit, že bych chtěla žít s rodinou v Břeclavi a že bych tam vychovávala své děti raději než v Praze,“ uvedla.

Že je Břeclav hezké město potvrzuje i Florin Silaghi z Rumunska. „Břeclav má rozhodně tu výhodu, že děti nemusejí dojíždět do škol. Chtěl jsem si tady koupit dům, ale zatím jsem žádný nesehnal,“ prozradil. „Břeclav v rámci hodnocení velmi získala díky dobrému železničnímu i silničnímu napojení. Pro město je velmi zajímavý ukazatel „naděje na dožití žen“. Dle něj je město Břeclav na druhém nejlepším místě.

Okres Břeclav také vykazuje z hodnocených měst vůbec nejnižší znečištění ovzduší tuhými emisemi,“ prozradil analytik Vysoké školy ekonomické Milan Damborský, který se podílel na zpracování studie MasterCard česká centra rozvoje.

Jak dodal, pro něj osobně patří Břeclav k největším pozitivním překvapením letošního ročníku projektu.

ELIŠKA WINDOVÁ
IVA VALENTOVÁ