„Město Břeclav letos zpracovalo dvanáct žádostí o dotaci. Osm z nich bylo úspěšných, jedna byla zamítnuta a zbývající tři jsou v řízení,“ uvedl vedoucí břeclavského odboru dotací a rozvoje Jindřich Tuček.

Polovina žádostí se týkala Evropské unie, o peníze na pět projektů usilovalo město z národních zdrojů a v jednom případě byli Břeclavští úspěšní u soukromé nadace.

„Ze získaných dotačních finančních prostředků připadá na fondy Evropské unie sto patnáct milionů korun, na národní zdroje osmatřicet milionů a půl milionu uvolnil soukromý poskytovatel,“ vypočítal Tuček.

A jakých projektů se úspěšné žádosti města o dotace týkají? Někteří obyvatelé sídliště Na Valtické se mohou těšit na zateplení panelových domů. Zkrátka nepřijdou ani pracovníci břeclavské radnice. Také budovu úřadu čeká zateplení a výměna oken.

Další dotační peníze putují na opravu židovské kaple nebo na rekonstrukci podchodu pro pěší a cyklisty v Bratislavské ulici. Lepší služby turistům nabízejí díky dotacím i pracovnice Turistického informačního centra Břeclav.

Půl milionem korun zadotovaly město Moravské naftové doly. Břeclav peníze využije na rekonstrukci náměstíčka ve Staré Břeclavi. Město sehnalo prostředky i na poněkud rozporuplné bezpečnostní stojany na kola ve městě. Těch stávajících totiž zatím cyklisté správným způsobem využívají minimálně.

Příští rok chce město získat prostředky na pokračování rekonstrukce zámku a další velkou sumu, o kterou požádá, chce nasypat do přesunu autobusového nádraží.