Provoz je podle ředitele městské společnosti Tereza Břeclav, která se o plovárnu stará, Radka Hrdiny udržitelný už jen několik let. „Dochází k únikům vlhkosti, která se podepisuje na celkovém stavu krytého bazénu," řekl Hrdina.

Areál s ním v týdnu navštívil reportér Deníku. „Za mnou vidíte například narušenou statickou konstrukci stavební části. Po levé straně je vana malého bazénu, na které jsou vidět průsaky zatečení, které neprospívá konstrukci," ukazoval ředitel Hrdina. Podobné problémy jsou i u velkého bazénu. Na obou vanách jsou vlásečnicové trhliny.

Letošní první sklizeň okurek ve sklenících Čerstvě utrženo ve Velkých Němčicích na Břeclavsku.
VIDEO: Vůně okurek a dozrálých rajčat. Farmáři z Němčic už začali sklízet

Ve špatném stavu je také střecha, která je vybavená systémem starých solárních kolektorů. Od minulého roku už jsou ale mimo provoz. „Provozovatel Teplo Břeclav vyhodnotil, že rozvody solárního systému jsou v havarijním stavu a nelze je bezpečně provozovat, tudíž nám už ekonomicky nepomáhají při vytápění. Zároveň znepřístupňují střechu k revizi a případné opravě. Střecha trpí poměrně velkým zatékáním v celé ploše," nastínil Hrdina. I vzduchotechnika je funkční jen z části.

Deník nahlédl rovněž do areálu sousedního letního koupaliště, i ten se nachází na hraně životnosti. Ve strojovně například slouží čerpadla z šedesátých let minulého století, na které už není možné sehnat náhradní díly. V chodu jsou jen díky umu zaměstnanců koupaliště.

Snímek ze třetí sezony, kdy lidé vyjeli přímým vlakovým spojením do Chorvatska. První souprava byla vyprodaná. Zastavila i v Rijece.
Přímý vlak z Břeclavi do Chorvatska: v létě třikrát týdně, začal prodej jízdenek

„Zdegradované jsou takzvané čiřiče vody, koroze vyřazuje z provozu pískové filtry, kde výměna částí představuje statisícové položky. Degradují i rozvody pod zemí," sdělila mluvčí města Ivana Solaříková. I tady je nutná velká oprava technologie v horizontu několika let.

Dosluhují také bazény, jež jsou ze železobetonu a na dně mají keramický obklad. „Původní vany jsou z konce šedesátých let a stávající konstrukce už netvoří nepropustný systém. Dochází k odlupování keramického obkladu ze dna a degradaci věnců bazénových van. Pak dochází k rozpraskání betonu i keramického obkladu. Tento stav už je neudržitelný," zdůraznil Hrdina.

Potřeba milionů korun

Aby zůstaly krytý bazén i koupaliště nadále funkční, město do nich každoročně pumpuje miliony korun. O jejich budoucnosti rozhodnou v příštích týdnech zastupitelé, kteří už také měli možnost se blíže seznámit se stávajících stavem obou zařízení.

Vedení města už má připravený záchranný projekt. „Odhad nákladů činí půl miliardy korun bez daně. Celkovou sumu ještě upřesní prováděcí dokumentace, každopádně je to částka nad možnosti rozpočtu města. Chtěl bych, aby zastupitelstvo odpovědělo na otázku, jak si představuje budoucnost koupaliště,“ vzkázal místostarosta Jakub Matuška.

Silnici I/55 mezi Břeclaví a Hodonínem čekají opravy. Snímek je ilustrační.
Pár dní k dobru. S opravou tahu z Břeclavi na Hodonín začnou silničáři později

V případě rozsáhlejší havárie je podle něj ve hře i uzavření . „Tu vzhledem k současnému stavu nemůžeme vyloučit,“ podotkl. V dubnu mají zastupitelé schvalovat přijetí úvěru. Bez něj je podle Matušky rekonstrukce nemožná.