Zdeněk Kuběna z Podivína je invalida. Když před měsícem zjistil, že se v Břeclavi nedostane zbrusu novým výtahem k vlaku na třetí nástupiště, pořádně se rozčílil. Ještě víc ho dopálilo, když výtah nikdo v dalších týdnech nespravil. Stěžoval si proto u přednosty. Plakal však na špatném hrobě. O výtahy, coby dokončené stavby na opraveném nádraží, se totiž stará někdo jiný. A ten slibuje, že problém brzy vyřeší.

„Nemůžu na nohy a těch pár schodů lezu asi sedm minut. Výtah nejezdí už čtvrtý týden a všichni na to kašlou. Invalidům a maminkám s kočárky to velmi komplikuje život, když musejí chodit pěšky po schodech,“ stěžuje si Kuběna.

Před třemi týdny přišel nefungující výtah vyčíst železničářům do kanceláře. Přijal ho přednosta stanice. Přestože i jeho problém rozčiluje, bohužel mu nezbylo, než jen krčit rameny se slovy, že s tím nic nenadělá. Porouchaný výtah totiž náleží dle zavedených pravidel někomu jinému. „Upozorňujeme na to zhotovitele stavby. Víc udělat nemůžeme,“ poukázal přednosta břeclavské železniční stanice Rudolf Tuček. „Vím, že třeba pro maminky je často dost problematické vynést kočárek po schodech,“ uvědomuje si.

„Výtah nefunguje od dvacátého března. Nastal totiž technický problém v podobě průsaku spodní vody. Proto byl z bezpečnostních důvodů provoz výtahu přerušen, dokud nedojde k nápravě,“ vysvětlil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

A kdy se tedy invalidům a maminkám s kočárky uleví? „Příští týden bychom měli tuhle situace vyřešit a výtah bude znovu fungovat,“ slíbil Halla.

Nejde ovšem o jediný nedostatek na břeclavském vlakovém nádraží. Pracovníci Českých drah bohužel čelí další neoprávněné kritice třeba kvůli často přeplněným a nevyneseným odpadkovým košům. „Veškeré činnosti jsou dorozdělované podle nové dělby práce, která funguje od prvního května loňského roku. Odpadkové koše už také nemáme na starosti,“ podotkl přednosta.