Jejich snahu a důvody, které popsala žákyně Hana Zoubková, ocenila z více než šesti set padesáti příspěvků prvním místem i porota projektu Dětský čin roku v kategorii Dobrý nápad.

„Loni jsme měli jet na školu v přírodě, která byla spojená se soustředěním malých hokejistů. Tehdy k nám do čtvrté sportovní třídy přibyl nový spolužák Patrik. Protože ale pochází z početnější rodiny s více dětmi, jeho rodiče neměli tolik peněz, aby mu zaplatili zálohu na pobyt,“ vysvětlila třídní učitelka šikovných a šlechetných školáků Alena Hermannová.

Jak dodala, učitelé i vedení školy se snažilo vyjednat pomoc břeclavského městského úřadu. „Rodiče však nepobírali příspěvek v hmotné nouzi, proto nám sociální odbor města nepomohl,“ byla zklamaná Hermannová, které tedy nezbylo nic jiného než tuto smutnou zprávu dětem ve třídě sdělit.

„Jejich reakce mě ale velice překvapila. Jeden chlapec přišel s tím, že by nebylo špatné, kdyby se děti na Patrika složily. Ty se k jeho nápadu začaly hned nadšeně připojovat,“ usmívala se učitelka, jež nejprve pomoc prodiskutovala s rodiči jedenácti dětí, které chtěly přispět.

„Říkala jsem si, že je důležité, aby rodiče věděli, na co chtějí jejich děti použít uspořené peníze. Když jsem jim řekla, co s nimi hodlají udělat, byli jejich přístupem mile zaskočení,“ vyprávěla Hermannová.

Ta doplnila, že jedenáctým pomocníkem byl právě mladší bratr Haničky, která do soutěže Dětský čin roku svůj nápad popsala.

Soutěž jen pro malé

„O projektu jsme se dověděli na začátku školního roku, kdy jsme listovali Učitelskými novinami. Protože vím, jak je Hanka šikovná a jak jí jde sloh, požádala jsem ji, jestli by neměla chuť příběh sepsat a poslat. Soutěž je specifická v tom, že do ní může napsat vždycky jen jeden člověk, ale nesmí to být nikdo dospělý,“ vzpomínala pyšná učitelka, která vyzdvihla zásluhu nadějné hokejistky.

Jedenáct dětí mezi sebou nakonec vysbíralo patnáct set korun. Některé se podílely stokorunou, jiné darovaly dokonce i více peněz.

„Něco jsme mezi sebou vybraly i my učitelky a zbytek peněz potom doplatili Patrikovi rodiče,“ vypočítala Hermannová, podle níž si chlapec školu v přírodě v Beskydech náramně užil.

„Patrik byl šťastný. Bylo to pro něj vůbec poprvé, co se takové akce zúčastnil. Protože to bylo současně i soustředění hokejistů, Patrik, přestože je atlet, se k nim připojil a mohl s nimi i trénovat,“ uvedla třídní učitelka.