Úředníci z břeclavské radnice vyrazili do boje s lidmi, kteří pobírají sociální dávky. Všem, kteří jsou v takzvané hmotné nouzi, a v Břeclavi je takových zhruba dvě stě, nabízí město možnost zapojit se do veřejné služby. Jedná se o záležitost blízkou veřejně prospěšným pracím, ovšem s jedním rozdílem.

Pokud se dlouhodobě nezaměstnaný člověk do veřejné služby zapojí, ale třeba po měsíci bude chtít práci opustit, může. V takovém případě namísto životního minima, které je 3126 korun, klesne na existenční minimum. To dělá pouhých 2020 korun. Pokud naopak zájemce vytrvá a odpracuje si patřičný počet hodin, bude o zhruba čtyři sta korun bohatší.

„Nebude to jednoduché, lidé si musí na něco nového zvyknout, zase bude křik,“ uvědomuje si vedoucí oddělení sociálních věcí břeclavské radnice Zdeněk Janíček. Motivační projekt odstartuje v Břeclavi prvního června. Radnice vytipovala pětadvacet lidí, s nimiž doladí všechny detaily. Od prvního července pak radnice zapojí všechny klienty, jimž vyplácí sociální dávky.

Lidé, kteří buď dlouhodobě marně shánějí práci, nebo o ni zkrátka nestojí, dostanou možnost například zvelebit město. „Mezi klienty jsou i lidé středoškolsky či vysokoškolsky vzdělaní. Hledáme možnosti, abychom je netahali na úklid ulice, chceme využít jejich profese, to znamená třeba v muzeu, knihovně či v sociální oblasti,“ vylíčil Janíček.

Úředníci rozdělí práci do čtyř cyklů. V jednom bude muset každý ze skupiny za týden odpracovat nejméně třicet hodin. „Pokud někdo odpracuje dvacet až devětadvacet, zůstane mu dávka ve stejné výši, jako má dosud. Pokud odpracuje deset až dvacet, dávka se mu sníží na existenční minimum, a to vždycky,“ podotkla vedoucí oddělení hmotné nouze z břeclavské radnice Dagmar Ivanová.

Úřednice upozorňuje, že se veřejná služba netýká všech lidí vedených na úřadu práce. „Týká se lidí, kteří za posledních šest měsíců nevykonali rekvalifikaci, neměli krátkodobé zaměstnání nebo nebyli dlouhodobě nemocní,“ uvedla.

Veřejné služby po vzoru Břeclavi využijí například v Rakvicích. Tamní radnice už podepsala smlouvu se dvěma lidmi. „Jedná se o rozvedenou matku s chlapcem, který je částečně zdravotně postižený. Je vidět, že práci sami neseženou,“ uvedl rakvický starosta Petr Vajbar. „Dokonalé to nikdy nebude. Spíš by se měla hledat cesta, jak pomoct těm, kteří mají zájem o práci a jejich dávky nekončí v alkoholu,“ poukázal.