Letištní plochu mezi Ladnou a Břeclaví zaplnily v neděli stovky návštěvníků. Břeclavský Aeroklub tady pořádal další ze svých dnů otevřených dveří. Mezi největší taháky patřily jako vždy vyhlídkové lety. O ty by ale mohl kvůli nařízení Evropské unie Aeroklub brzy přijít.

„Má začít platit nová směrnice z Unie. Vyhlídkové lety mají spadat pod leteckou dopravu a přepravu. To ovšem obnáší podmínky, které si malé aerokluby nemohou absolutně dovolit spnit,“ přiblížil neradostný výhled předseda břeclavského Aeroklubu Roman Mrázik.

Při určitém zjednodušení je možné říct, že Aeroklub Břeclav by pro vyhlídkové lety musel splnit stejné podmínky jako mamutí České aerolinie.
Po vstupu České republiky do schengenského prostoru se přitom otevřeli nejen pozemní hranice, ale i vzdušný prostor. Podmínky létání se tak měly spíše zlepšit a zjednodušit. Když chtěl dříve někdo letět z břeclavského letiště například na Slovensko, byť jen pár kilometrů za hranice, musel nejprve projít kontrolou na mezinárodním letišti. To je nejblíže v Brně.

„Teď můžeme z Břeclavi létat kamkoli, i za hranice do Rakouska nebo na Slovensko. Jenom musíme podat civilní letový plán,“ chválil nedávné změny Mrázik.

Jen v neděli využilo nabídky vzlétnout na tři sta zájemců. „Pro vyhlídkové lety tu dnes máme tři letadla. Do každého mohou nasednout až tři pasažéři. Vyhlídkový let trvá většinou patnáct minut. Když si ale zákazník přeje a zaplatí si to, může letět i půl hodiny,“ podotkl pilot Milan Rahnoch, který se na dnu otevřených dveří staral o nastupování a vystupování ze strojů.

Jednou z pasažérek byla i Irena Trčková z Břeclavi, která nabídky vyhlídkových letů využila již podruhé. „Minulý rok, když jsem letěla poprvé, tak jsem se bála. Letos už ne. Sice to trochu houpe, ten výhled ale stojí za to. Příští rok chci letět znovu. Kdyby vyhlídkové lety zrušili, byla by to věčná škoda,“ řekla.

Mrázik ale věří, že zájemci o pohled na zem z ptačí perspektivy nepřijdou. „Ještě není nic jisté. Problém je s překladem dokumentu, který je původně v angličtině. Na českou verzi mají totiž instituce různý názor,“ vysvětlil Mrázik. Jak prozradil, Břeclavští už prý dokonce mají v záloze i řešení, pokud by došlo k nejhoršímu. Konkrétnější být ale nechtěl. Pro zájemce o let by se ovšem podle něj nic zásadního nezměnilo.

Zdeňka Savarová