Bližší informace Deníku podala mluvčí nemocnice Eliška Windová. „Výpovědi z přesčasů podala třetina lékařů. Zůstává tak zachovaná akutní péče, stejně tak jako provoz lékařské služby první pomoci a urgentního příjmu. Dochází ale k omezení neakutní péče a operativy,“ prozradila Windová.

Dodala, že v návaznosti na provoz ambulancí bude vedení nemocnice informovat vždy aktuálně na svých webových stránkách. Situaci může ale změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.

Lékaři, kteří se do protestů zapojili, podle svých slov nedělají nic jiného než to, že dodržují zákoník práce. Ten neumožňuje delší směnu než tu, která trvá maximálně dvanáct hodin v kuse.

„V protestu nejde o nic jiného než právě o dodržení zákoníku práce. Není to protest proti našim primářům nebo vedení nemocnice. Jde jen o to, abychom ukázali, že když budeme striktně dodržovat platné zákony České republiky, tak v nemocnicích bude prostor v současném personálním obsazení maximálně na akutní péči. A mnohde, jak jsem zaznamenal, možná ani na tu ne, protože chybí veškerý zdravotnický personál. Péče je všude závislá na desítkách, stovkách a tisících hodin navíc,“ okomentoval za Lékařský odborový klub břeclavské nemocnice anesteziolog Ondřej Míl.

Směnnosti zdravotních sester se protesty nedotknou

V jakém rozsahu k omezení neakutní péče nakonec dojde, nikdo z oslovených předjímat nechce. Ve stejném režimu jako dosud budou od prvního prosince v břeclavské nemocnici pracovat sestry. Jejich směnnosti se protesty nedotknou.

„Sestřičky budou normálně sloužit dvanáctihodinové směny, budou chodit do práce tak, jako doposud, a stále se budou starat o své pacienty. Mění se jen to, že nebude tolik lékařů v práci. Omezená bude plánovaná operativa. Akutní péče se to ale absolutně nedotkne. Stejně tak ani akutních operací. Z části se to tedy dotkne plánované péče. Ale v jakém rozsahu, to ukáže až ostrý provoz,“ nechala se slyšet Veronika Lišková, zdravotní sestra a předsedkyně odborové organizace břeclavské nemocnice.

Kluziště v Mikulově zahájilo provoz o posledním listopadovém týdnu.
VIDEO: Mikulovské kluziště je v provozu. Novinkou je vyhřívaný stan

Už v úterý vyzval hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich přes sociální sítě pacienty, aby s běžnými zdravotními potížemi navštívili nejprve svého praktického lékaře.

„Je to prosba, o kterou mě požádali lékaři: Chtěl bych moc poprosit všechny, kteří budou mít v těchto obtížnějších časech běžné zdravotní problémy - choďte hlavně za praktickými lékaři nebo ambulantními specialisty. Pohotovosti a urgentní příjmy budou mít práce nad hlavu, tak ať to lékařům trochu ulehčíme. Fakt moc díky,“ napsal Grolich.