Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stále nezveřejnil rozhodnutí o rozkladu, kterým se břeclavská radnice bránila rozhodnutí o nezákonném postupu při prodeji části městských bytů. Vedení města to nevadí a chce nájemníkům odprodat první bytové domy.

„Stále probíhá druhostupňové řízení, tedy rozhodnutí o rozkladu,“ uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa.

Úřad totiž vydal prvostupňové nepravomocné rozhodnutí, jímž konstatoval, že prodej bytů v Břeclavi byl v rozporu se zákonem a městu uložil třicetitisícovou pokutu. Břeclavské vedení s tím nesouhlasilo a podalo takzvaný rozklad. Antimonopolní úřad se proto musí s případem zabývat podruhé.

Břeclavští zastupitelé budou možná ještě před konečným verdiktem rozhodovat o prodeji asi patnácti bytových domů. „Zasedání zastupitelstva se mělo konat tuto středu, ale kvůli menším technickým problémům prodeje domů se odkládá na další týden, aby už byly všechny náležitosti v pořádku,“ řekl tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Opoziční zastupitel Oldřich Ryšavý (ČSSD) si ovšem myslí, že pokud antimonopolní úřad potvrdí své první rozhodnutí, a tím uzná porušení zákona, měl by se prodej přerušit a narovnat. „Nicméně tím neříkám, že vůbec neprodávat. Když někteří lidé chtějí byty koupit, nebudu jim v tom bránit,“ poukázal Ryšavý.

Místostarosta Břeclavi Pavel Dominik říká, že postup města není nesprávný. „Proces prodeje probíhá, a čím déle to bude trvat bez výsledku, bude přibývat dalších pochybností a různých nálad,“ podotkl místostarosta.

Mnozí lidé podle něj na odsouhlasení prodeje čekají, protože už si například vzali půjčky. „Majetkový odbor radnice popohnal realitky, aby urychlily dohody a vše šlo hladce,“ doplnil Dominik.

Předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina se ovšem nechal slyšet, že pokud dojde k potvrzení prvostupňového rozhodnutí, budou všechny smlouvy nájemníků s realitními kancelářemi rázem neplatné.

Břeclavské vedení je ovšem velmi jisté úspěchem. Od začátku nesouhlasí s rozhodnutím úřadu. K porušení zákona prý nedošlo a odmítá jakékoliv pochybení.

Na závěrečné slovo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně netrpělivě čeká i Stanislav Görner z realitní kanceláře Megaron reality, který podal podnět k prošetření této záležitosti. Město vybralo bez výběrového řízení pět realitek, s nimiž při prodeji více než tisíce městských bytů spolupracuje.

Görner od začátku tvrdí, že tím město porušilo zákon a příkazní smlouvy navíc podle něj nejsou nastavené ve prospěch nájemníků.