„Složitě a poměrně dlouho jsme jednali, jaká opatření zvolit. Ostatně nás vyjdou na nemalé peníze. Velice hrubě jsme si spočítali, že s těmito úlevami bude mít město náklady asi ve výši čtyř milionů korun, které pochopitelně budeme muset hledat jinde,“ uvedl starosta města Svatopluk Pěček.

Po celou dobu trvání nouzového stavu odpustí město poplatky za parkování. Radnice taktéž rozhodla o odpuštění sto procent nájmu za venkovní posezení a předzahrádky. Splatnost místních poplatků za odpad a psy pak posunulo vedení města až do 31. října letošního roku.

Velké Pavlovice 1.4.2020 - sadař Jan Krejčiřík zahřívá meruňkový sad ve Velkých Pavlovicích
Zkáza v meruňkových sadech: S mrazem bojují ohněm, úroda bude nejspíš mizivá

Cílem bylo podle starosty vyjádřit sounáležitost s běžnými lidmi i podnikateli. „Plně je chápeme, soucítíme s nimi a je nám jasné, že tato situace nevznikla jejich vinou. Snažili jsme se udělat maximum možného, abychom v těchto dnech a týdnech lidem ulevili,“ zdůraznil Pěček a prozradil, že aktuálně radnice ještě jedná o možném zrušení paušálních poplatků za děti navštěvující mateřské školy.

Krizový štáb se v Břeclavi schází denně od zavedení prvních plošných opatření vlády. „Snažíme se pružně reagovat na požadavky a další kroky pro ochranu obyvatel Břeclavi,“ sdělili ve společném vyjádření starosta Pěček a místostarostové Jakub Matuška a Richard Zemánek.

Ekonomická opatření břeclavské radnice

- město prodlouží splatnost nájemného v městských bytech o 90 dní. Toto opatření se vztahuje na nájemné za měsíce březen, duben a květen 2020

- odpustí 100 % nájmu nájemcům nebytových prostor města v provozovnách, kterých se dotýkají nařízení vlády o omezení provozu. Nájemcům zůstává povinnost platit poplatky za energie a služby. Toto opatření se vztahuje na nájemné za měsíce březen, duben a květen 2020

- odpustí parkovné na celém území města po dobu trvání nouzového stavu

- odpustí 100 % nájmu za umístění zařízení sloužících pro poskytování prodeje po dobu trvání nouzového stavu, konkrétně jde o posezení a předzahrádky.

- odsune splatnost místních poplatků za odpad a psy do 31. 10. 2020

Břeclavané opatření vítají, přivítali by ale další. Jako třeba Dušan Říha, který se k balíčku vyjádřil ve skupině Břeclaváci na sociální síti Facebook. „Co třeba být ještě vstřícnější a poplatky za odpady a pejsky za tento rok odpustit úplně? Hodně lidem by i těch šest set korun pomohlo,“ myslí si Říha.

Kromě ekonomických opatření radnice se radnice snaží pomáhat i jinak. „Zařídili jsme hlídání dětí pro strážníky nebo zdravotnický personál, připravili a rozjeli jsme systém nákupu pro seniory, onkologickým pacientům rozvážíme léky a jsme připraveni rozvážet seniorům také hotová jídla. Nakupujeme, distribuujeme a vytváříme zásoby osobních ochranných pomůcek, tedy roušek, sháníme dezinfekci, rukavice, brýle, štíty a ochranné obleky,“ vyjmenovali v prohlášení zástupci města.

V nejbližší době počítají také s preventivními dezinfekcemi některých veřejných prostor. „Objednali jsme dva průmyslové „vyvíječe“ ozónu, kterými budeme dezinfikovat místnosti. Tato metoda je velmi účinná. Připravujeme dezinfekci autobusových zastávek, avšak silnice ani chodníky dezinfikovat nebudeme. Odložili jsme bloková čištění na problémových místech, tedy na sídlištích,“ uvedli z radnice.

Prakticky zdarma pak jezdí cestující městskou hromadnou dopravou. „De facto se za ni v Břeclavi neplatí, protože cestujícím nikdo nekontroluje jízdenky. Náklady za takové opatření a sebe vzal kvůli ochraně bezpečnosti občanů před nákazou sám dopravce,“ upřesnil v prohlášení starosta s místostarosty.