„Odstartují pátého května. V tento den se opět tisíce lidí mohou vydat na tradiční a oblíbené Otevírání Lichtenštejnských stezek,“ sdělila referentka břeclavské radnice Eliška Windová.

Výčet kulturních akcí začíná reprezentačním plesem v domě kultury Delta, který je na programu devátého března. O pět dní později se v kině Koruna uskuteční projekt nazvaný Expediční kamera.

„Jedná se o celovečerní promítání filmů plné dobrodružství, divoké přírody, extrémních zážitků a sportů. Akce se koná čtrnáctého března a zájemci uvidí nejlepší filmy dané kategorie uplynulé sezony. Podrobný program ještě upřesníme v programu v měsíčníku Radnice,“ lákal provozovatel kina Koruna Luděk Kabelka s tím, že na pořádání se podílí i město Břeclav.

Premiéru bude mít v Břeclavi festival Concentus Moraviae. Sedmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu třinácti měst se uskuteční v kostele Navštívení Panny Marie v Poštorné jednadvacátého června a představí Mužský sbor svatého Efraima.

V Břeclavi poprvé chystají rovněž týden věnovaný Břeclavanům a také turistům. Ponese název Břeclavské dny a konat se bude od osmnáctého do čtyřiadvacátého června po celém městě.

„Už jsme začali oslovovat spolky a organizace působící v Břeclavi, aby nám daly vědět, pokud například chtějí v tomto termínu pořádat nějakou zajímavou akci. Určitě se nám stále mohou ozývat, rádi je mediálně podpoříme,“ nastínila akci vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a sportu Zdeňka Baková.

Nemusí se přitom jednat pouze o kulturu či sport, ale také o gastronomické akce. Součástí týdenního programu budou v sobotu i Pivní slavnosti v areálu zámku, kde se představí malé pivovary.

Přes prázdniny čeká podle Windové na milovníky hudby opět Břeclavské kulturní léto. Na své si přijdou i milovníci in-line bruslí, kteří se vydají do břeclavských ulic během července a srpna dvakrát.

Další novinkou bude Jazz and Wine festival, který se chystá na prvního září na zámecké nádvoří. Spojený bude samozřejmě s vínem. Pokud pořadatel získá dotaci, vystoupí kromě cimbálek ve městě také Peter Lipa či Zuzana Lapčíková.

Vyvrcholením oslav sto čtyřicátého výročí povýšení Břeclavi na město budou Svatováclavské slavnosti, které odstartují osmadvacátého září Dnem partnerských měst. Výročí si Břeclavané připomenou o den později, kdy bude v areálu zámku na programu především historie. Poslední den bude opět patřit folkloru.