Potvrzeno. Z bývalého střediska pro utečence v břeclavské městské části Poštorná se stane plnohodnotné vězení. Břeclavská věznice nevyužitý majetek za městem poblíž rakouských hranic převzala první listopadový den.

„Nyní chystáme první kroky pro zprovoznění objektu a přípravu odpovídajícího zázemí jak pro vězně, tak i pro nezbytný personál. Kdy areál budeme schopní začít provozovat, na to ale zatím neumím odpovědět," uvedl ředitel břeclavské věznice Miroslav Vodák.

Podle něj je už však prakticky jisté, že se nová část věznice zprovozní po etapách. „Předpoklad je, že první část by měla začít sloužit v první polovině příštího roku," sdělil Vodák.

„Zaručené" zprávy kolující okresním městem, že z bývalého střediska pro utečence bude vězení pro ženy, odmítl. „Nemám informaci o tom, že by zde měly být umístěny ženy. Uvnitř budou odsouzení muži v kategorii dohled a dozor, tedy dva nejmírnější typy vůbec," přiblížil ředitel nové osazenstvo.

Aby se areál mohl stát plnohodnotnou věznicí, nevyhne se ani některým stavebním úpravám. Kolik budou stát, ale zatím také není jasné. „Přesné náklady dosud vyčíslené nejsou. Nejde to tak rychle, majetek máme teprve pár dnů," připomněl ředitel.

Šance na práci

V někdejším utečeneckém středisku by si mělo odpykávat své tresty kolem 180 vězňů. Současná kapacita 194 vězeňských míst v Břeclavi se tedy s novým objektem téměř zdvojnásobí. Alespoň s tím počítá dosud neschválený plán.

„Mít dvě věznice není pro Břeclav příliš dobrá reklama. Ale mně osobně to vůbec nevadí. Pro mnoho lidí je to naopak příležitost zisku dobré práce," komentoval novinku například Břeclavan Martin Sadílek.

Místostarosta města Luboš Krátký zatím žádné negativní reakce na vznik nové věznice nezaznamenal. Navýšení počtu trestanců nevadí třeba ani Ludmile Sýkorové, která se nedávno pro Břeclavský deník vyjádřila, že se k opuštěné budově alespoň nestáhnou problémoví lidé.

„Areál bude sloužit podobnému účelu jako dříve. Vnímám to spíše pozitivně z pohledu vzniku nových pracovních míst," reagoval Krátký.

Zaměstnání by ve věznici mohlo najít na pět desítek lidí. „Myslím si, že toho využijí spíše místní, protože dojíždění může komplikovat rozpis služeb. Pracovní místa tam jsou rozmanitá. Od kuchařů, vychovatelů, poradců po psychology. Je ovšem otázkou, kolik lidí si tam dosadí z vlastních řad," zamýšlel se ředitel břeclavského pracoviště úřadu práce Lubomír Marko.

Někteří zájemci se už podle něj o práci ve věznici zajímali. Šlo zejména o mladé muže, kteří by rádi oblékli uniformu. „Co se týká mě, tak já bych toho hlídače klidně šel dělat. Slušné práce, a snad i celkem dobře placené, je v Břeclavi málo," míní Sadílek.