Ve středu o tom informovalo vedení města. „Změna nabyla účinnosti dne 3. srpna 2022. S jejím vydáním vyslovili souhlas zastupitelé města na svém jednání 22. června 2022,“ připomněla břeclavská mluvčí Jana Pelcová.

Radnice hovoří o schválení změny územního plánu jako o otevření cesty k dalšímu rozvoji města. „Právě územní plán má zásadní vliv na koncepci města. Má vliv na projekty občanů a samozřejmě také na podnikatelské aktivity na území města,“ řekl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček.

V korytě řeky Dyje v Břeclavi stále plavou shluky řas a sinic.
Zápach, sinice i písek. Vyčistěte koryto Dyje, žádají Břeclavané

Díky změně bude možné přebudování části prostor kulturáku na asi deset menších dvoupokojových bytů. „Za nás správce kulturního domu mohu říci, že jsme opravdu rádi, že se tato věc konečně posunula dál. A věřím, že to ocení i pan majitel,“ okomentovala v červnu pro Deník Rovnost Andrea Juračková, která má na starosti správu objektu a organizaci akcí.

Zelenou má díky tomu i výstavba očekávaného parkovacího domu na bývalém autobusovém nádraží. „Podmínkou, abychom mohli žádat o dotaci na výstavbu, je stavební povolení. A to by nám nikdo nevydal, pokud by byl záměr v rozporu s územním plánem. Proto pro nás bylo schválení změny hrozně důležité. Nyní se tak můžeme posunout do další fáze,“ vysvětlil krátce po jednání červnového zastupitelstva starosta Pěček.

Aktuálně břeclavský jez.
FOTO: Přes koryto řeky suchou nohou? Břeclavany vyděsila nízká hladina Dyje

Břeclavští zastupitelé územní plán schválili už před pěti lety. „To proto, abychom nemuseli vracet dotaci. Ovšem už tehdy jsme věděli, že máme řadu podnětů a připomínek a slíbili jsme, že ho sice schválíme, ale že požadavky vnímáme a záhy začneme pracovat na schválení změny. Osobně jsem si myslel, že to bude trvat nejvýše rok či dva, ovšem nakonec se to pěkně natáhlo,“ připomněl starosta s tím, že drobných a větších změn a podnětů od města, obyvatel i podnikatelů čekalo na vyřízení na šedesát.

Kromě přestavby kulturního domu a výstavby parkovacího domu má změna územního plánu pomoci například i v přestavbě bývalého hotelu Imos na Komenského nábřeží u Dyje. „Areál hotelu, který skončil po pandemii koronaviru, odkoupila hodonínská stavební firma Plus. Do budoucna mají majitelé údajně v plánu hotel přestavět na byty. Stejně tak změna územního plánu napomůže vedení společnosti Racio, které má v plánu stěhování do areálu bývalé firmy Bron v místní části Poštorná. Díky změně územního plánu totiž došlo k rozšíření lokality pro účely průmyslové výroby,“ nastínil Pěček.