Město už vlastní jednaosmdesát obdobných bytů v budově stojící v ulici Seniorů v části Stará Břeclav, kapacita je už ale nedostačující. „Poptávka po tomto typu bydlení dnes převyšuje nabídku,“ přiznal Válka.

Více takových domů by uvítala například předsedkyně břeclavské městské organizace Seniorů České republiky Ladislava Procházková. „Populace stárne, máme 572 členů a stále se nám hlásí noví. Tito lidé touží po tom, aby se o ně někdo staral a bydlení k tomu patří,“ řekla žena.

Nový dům Hájová∙ Bude v něm 25 bytů pro důchodce. Takových je ve městě nedostatek.
∙ Výstavba bude stát asi 60 milionů korun, s pokrytím nákladů má pomoci dotace.
∙ Se stavbou chce vedení města začít v roce 2019.


Předpokládané náklady na výstavbu nového domu jsou asi šedesát milionů korun. Pomoci má dotace, o kterou město požádá na podzim, nyní ladí podklady. S výstavbou souhlasí i opozice. „Podobná sociální zařízení jsou potřeba. V sociálních projektech vidím úlohu a roli města jako nezastupitelnou,“ reagoval lidovecký zastupitel Richard Zemánek.

V novém domě je v plánu i výdejna stravy dovážené z kuchyně břeclavského domova důchodců a prostory pro poskytovatele pečovatelské služby. „Vzhledem ke zvýšené potřebě parkování jsme do projektu začlenili také parkovací místa pro obyvatele domu a jejich návštěvy,“ doplnil Válka. Začátek stavby plánuje vedení města na příští rok, hotovo má být za čtyřiadvacet měsíců.

Osm bytů pro lidi v bytové nouzi dokončuje ve Venušině ulici vedení Mikulova. Náklady jsou v milionech korun, pomohla dotace. „Budou tam mít možnost bydlet zejména lidé, kteří kvůli velmi nízkým příjmům nemají přístup k bydlení běžně dostupném na trhu,“ uvedla Jitka Sobotková z Mikulovské rozvojové. První nájemníci by se mohli do nově zrekonstruovaných sociálních bytů nastěhovat už na podzim.