Lidí v důchodovém věku přibývá, za devadesátiletými chodím stále častěji. To jsou slova břeclavského místostarosty Jaroslava Války, kterými podpořil plánovanou stavbu nového domu s pečovatelskou službou ve městě.

Vyrůst má v ulici Hájová v městské části Poštorná. Důvod je zřejmý: kapacita stávajícího domu s pečovatelskou službou s šestaosmdesáti místy nestačí. „Stále evidujeme stovku žádostí. Ročně uspokojíme tak šest až osm zájemců," přiznal sociální demokrat Válka.

Nová bezbariérová stavba s výtahem ovšem počítá „jen" s pětadvaceti jedno či dvoupokojovými byty. „Vycházeli jsme z podmínek dotace, které připouští maximálně pětadvacet jednotek," naznačil místostarosta, že radnice bude žádat o dotaci, která představuje šest set tisíc korun na byt.

Jiné režimy
• Dům s pečovatelskou službou slouží pro bydlení důchodcům, kteří jsou schopní se o sebe postarat. Nájemné je zvýhodněné. Lidé si mohou objednat obědy i další služby, částečně si je ale hradí.
• Domov důchodců je určený pro ty, kteří potřebují větší podporu a starostlivost. Nabízí širší škálu služeb. Kapacita zařízení v Břeclavi je 217 míst.

To je také podmínka podpory opozičních lidovců. „Pokud celou stavbu nebude platit město ze svého, nemáme s tím problém. Je potřeba získat dotaci a vymyslet provoz tak, aby to příliš nezatěžovalo městskou pokladnu," reagoval zastupitel Richard Zemánek.

Za dobrý nápad považuje stavbu nových „důchodcovských" bytů Břeclavanka Drahomíra Opletalová. „Ne každý má rodinu, která se o něj postará. Takových bytů proto není nikdy dost," zamýšlela se důchodkyně.

Město nyní zpracovává projekt. „Když půjde všechno dobře, chtěli bychom mít do konce příštího roku stavební povolení. A v roce 2018 dům postavit," plánuje Válka.

Do konce stejného roku posunuli počátek stavby léta plánovaného domova důchodců hustopečští zastupitelé. Stavbu má na pozemku města postavit kraj, chybí ale peníze. „Máme zpoždění, letos se určitě nezačne. Stavební povolení přitom existuje a projekt je nachystaný," potvrdila starostka Hustopečí Hana Potměšilová

Městu domov důchodců citelně chybí. „Máme sice penzion pro důchodce, ale tam mohou zůstat lidé jen do té doby, kdy se o sebe postarají. A pak je až léčebna dlouhodobě nemocných v nemocnici. Mezičlánek chybí, máme s tím velké problémy," přiznala Potměšilová. Hustopečští tak musí bojovat o místa v břeclavském domově důchodců.