Tolik lidí jako ve čtvrtek v podvečer na zasedání břeclavského zastupitelstva už dlouho nebylo. Přihlíželi tomu, jak Pro Region coby vítěz komunálních voleb přišel o všechno. Město nově povede široká koalice ČSSD, ODS, KDU–ČSL, Perspektivy pro Břeclav a TOP 09.

„Vážím si důvěry, mandát získaný v tajné volbě má velkou váhu. Zavazuji se, že ho využiji pro dobro města Břeclavi a jeho obyvatel,“ poděkoval zastupitelům po svém zvolení nový starosta města Oldřich Ryšavý z ČSSD.

V tajné volbě získal od pětadvaceti přítomných zastupitelů sedmnáct hlasů. Vzhledem k tomu, že vedle Zdeňka Petra z Pro Regionu chyběla na ustavujícím zasedání i Alena Ďurišová z ČSSD, musel dva hlasy dostat i z opozičních lavic. Koalice totiž disponovala jen patnácti zastupiteli.

„Nejsem překvapený. Myslím si, že tajná volba je silná právě tím, že umožňuje, aby člověk volil skutečně podle svého vědomí a svědomí, ne podle dohod a příkazů,“ komentoval to Ryšavý.

Coby statutární místostarosta mu bude „krýt záda“ stranický kolega Jaroslav Parolek. Bezproblémová byla i volba druhého uvolněného místostarosty Luboše Krátkého z ODS. Třetím, neuvolněným místostarostou se stal lidovec Miloš Petrů. Devítičlennou radu doplnili Dagmar Adámková (Perspektiva pro Břeclav), Radomír Bortlík (TOP 09), Anna Procházková (ODS), Richard Zemánek (KDU–ČSL) a Alena Káňová (ČSSD).

První drobné potíže si ovšem nová koalice prožila hned v úvodu jednání, v okamžiku, kdy měla rozdělená TOP 09 navrhnout podle dohody svého zástupce do volební komise. Patricie Hanušová, která koaliční projekt nepodporuje, s tím zjevně nesouhlasila.

„TOP 09 nenavrhuje svého kandidáta,“ znejistěl své koaliční partnery Bortlík. „Za TOP 09 navrhuji paní zastupitelku Piharovou,“ šokoval po chvíli návrhem zastupitelky za sociální demokracii.

Všichni zastupitelé se nejprve ujali mandátu složením slibu. Předcházelo tomu oznámení, že Ladislav Vašíček z ČSSD, vedoucí ekonomického odboru města, rezignoval na mandát zastupitele z důvodu neslučitelnosti funkcí. Místo něj nastoupil první náhradník Vítězslav Vala. Zastupitelský mandát si naopak ponechal exstarosta Dymo Piškula, který po neúspěšných koaličních vyjednáváních připustil, že by mohl uvolnit místo dalšímu v pořadí. Nestalo se.

Právě Piškulovi Ryšavý po svém zvolení poděkoval za vše dobré, co pro město vykonal. Bývalý starosta už v té době vypadal smířeně. „Neiniciovali jsme už žádná jednání. Pro Region si netroufl jít do takového slepence, kde by bylo pět šest subjektů. Víme, co je to dvoukoalice, trojkoalice, jak je to složité,“ obhajoval Piškula odchod do opozice.

Pro Region se spokojil se dvěma místy v sedmičlenném kontrolním výboru, který povede Pavel Dominik. Předsedou finančního výboru se stal Radomír Bortlík.

Nová rada města se sešla ještě ve čtvrtek, řešila například páteční a sobotní svatební obřady. Už v pondělí chce Ryšavý začít jednat o budoucnosti tajemníka Dalibora Neděli.